Zamknij

Rewolucja na Piaskowej Górze – szczury czyli elektrownia przyszłości!

07:00, 01.04.2025
Skomentuj

Plaga szczurów na wałbrzyskich osiedlach to problem, który od lat spędza sen z powiek mieszkańcom. Tymczasem Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” znalazła sposób, by nie tylko rozwiązać ten kłopot, ale także… przekształcić go w ogromną korzyść!

Zamiast bezskutecznie walczyć z gryzoniami, naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na zlecenie SM "Górnik" w Wałbrzychu postanowili je… zaprząc do produkcji energii elektrycznej! Brzmi jak science-fiction? A jednak! Projekt „Szczury. Prąd 0.4” może stać się przełomem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii!

Siła w kołowrotku – jak to działa?

Naukowcy prowadzili przez lata obserwacje i odkryli, że szczury – podobnie jak ich krewniacy szynszyle – uwielbiają biegać w kołowrotkach. Okazuje się, że jeden gryzoń w ciągu godziny może pokonać nawet 500 metrów! A teraz wyobraźmy sobie, że na Piaskowej Górze żyje ich około 15–20 tysięcy. To oznacza, że w skali doby mogą one „przebiec” łącznie nawet 180 kilometrów, napędzając specjalne generatory przetwarzające ich ruch na prąd. Energia ta zostanie zgromadzona w magazynach i wykorzystana do zasilania wind, oświetlenia i innych części wspólnych budynków.

Ekologia i oszczędności – czy szczury uratują nasze portfele?

To nie tylko innowacyjne, ale i niezwykle korzystne finansowo rozwiązanie. Według wstępnych analiz rachunki za energię dla mieszkańców Piaskowej Góry mogą spaść nawet o 40–50%! To oznacza realne oszczędności dla tysięcy rodzin.

Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, Wałbrzych może stać się pionierem w dziedzinie ekologicznej energii w całym kraju, a może nawet w Europie! Już teraz inne osiedla wyrażają zainteresowanie wdrożeniem podobnych rozwiązań, a eksperci przewidują, że projekt „Szczury. Prąd 0.4” może na zawsze odmienić sposób, w jaki myślimy o odnawialnych źródłach energii.

Czy to początek nowej ery, w której miejskie gryzonie staną się kluczem do tańszej i ekologicznej energii? Wałbrzych ma szansę stać się pionierem tej rewolucji!

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KitaKita

0 0

Brawo! Świetny, zabawny artykuł.

09:43, 01.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%