Zamknij
,
Wałbrzych drży w posadach. Ogromne zapadlisko pochłania drogę i drzewa. "To nie jest już tylko dziura w ziemi" – mówi Leon z YouTube’a Minęło zaledwie kilkanaście dni od poprzedniego nagrania, a Leon – twórca kanału Wyprawy Leona – znów wraca z niepokojącym materiałem. Tym razem pokazuje coś, co mrozi krew w żyłach. W Wałbrzychu, na terenie miasta, ziemia zaczęła zapadać się z przerażającą siłą. To nie kolejna niewinna dziura po biedaszybie – to wielkie, aktywne zapadlisko, które dosłownie wciąga wszystko, co napotka na swojej drodze: drzewa, asfalt, naturę i cywilizację.
,
Intercity zwiększyło liczbę wagonów na święta, odpowiadając na rosnące zainteresowanie podróżami do Kudowy-Zdroju. Wzmożony ruch pasażerów sprawił, że skład IC Śnieżka kursujący z Wrocławia do Kudowy został wzmocniony do aż trzech wagonów, aby sprostać zapotrzebowaniu podróżnych.
1
,
Zakończyły się ostatnie prace porządkowe na popularnych singletrackach w Jedlinie-Zdroju.
,
W Górach Sowich, w pobliżu jednego z znanych kompleksów "Riese", odkryto wejście do nieznanych podziemi. To obetonowane i zalane komory, do których można dotrzeć jedynie wąskim zejściem. Poniżej znajdują się wcześniej niepublikowane materiały filmowe z tej eksploracji.
,
Wiele o ewolucji książańskich ogrodów mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkania z cyklu "O historii na żywo". Prelegentem była dr Justyna Jaworek-Jakubska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z którego naukowcy od wielu miesięcy przyglądają się zamkowej florze w kontekście historycznym.
,
Wałbrzych w okresie PRL był miastem tętniącym życiem, jednak naznaczonym specyficznym klimatem epoki – mieszanką codziennej szarości, górniczej dumy i ograniczeń systemu komunistycznego. Jako jedno z kluczowych centrów górniczych Dolnego Śląska, Wałbrzych przyciągał pracowników, a życie mieszkańców krążyło wokół kopalń, skromnych rozrywek i miejsc oferujących namiastkę luksusu w trudnych czasach. Przyjrzyjmy się, jak wałbrzyszanie żyli, bawili się i radzili sobie w rzeczywistości PRL-u, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Hotelu Sudety oraz innych form rozrywki.
,
Naukowcy potwierdzają: to autentyczny barok! To moment, na który czekali historycy, konserwatorzy i wszyscy miłośnicy Zamku Książ. Po miesiącach badań i domysłów udało się potwierdzić coś, co do tej pory było tylko hipotezą: bogato zdobiony strop w Salonie Włoskim jest dziełem barokowych mistrzów sprzed niemal trzystu lat!
,
Lisia Sztolnia w Wałbrzychu to jeden z najcenniejszych zabytków techniki górniczej w Polsce, uznany za unikatowy przykład inżynierii z przełomu XVIII i XIX wieku. Jej historia jest nierozerwalnie związana z rozwojem górnictwa węglowego na Dolnym Śląsku, które odegrało kluczową rolę w industrializacji regionu
,
Od 30 kwietnia 2025 roku ulicą Wodną pojedziemy tylko w jednym kierunku, co ma diametralnie odmienić codzienne życie w tym rejonie. Nowe zasady, które obowiązywać będą przez cały sezon letni aż do 31 sierpnia, zostały wprowadzone w odpowiedzi na narastające problemy komunikacyjne i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno turystom, jak i mieszkańcom.
,
Wałbrzych - Kopalnie, koksownie i upadek - na kanale Dj Stary ukazał się nowy film. Blisko 40 minutowy materiał pokazuje archiwalia związane z wałbrzyskim górnictwem
,
Na Dolnym Śląsku odbudowywane są linie kolejowe. W Sudetach działa połączenie do Świeradowa-Zdroju, a ostatnie prace trwają na linii Jelenia Góra – Mysłakowice – Karpacz, która ma ruszyć na początku 2026 roku. Urząd marszałkowski informuje, że rewitalizacja linii 308 Jelenia Góra – Kamienna Góra (40 km) będzie odbywać się etapami. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły, a przetarg na główne roboty może być ogłoszony jeszcze w tym roku, co pozwoliłoby na ich start w 2025 roku. Postępy prac śledzi z powietrza Marcin Zachariasz z kanału Kolejowy Raj.
,
Na kanale History Hiking opublikowano tłumaczenie wywiadu z Fredem Schwartzem, węgierskim Żydem i więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz Gross-Rosen. Jako więzień Arbeitslager Riese w Górach Sowich na Dolnym Śląsku pracował przy drążeniu sztolni kompleksu Wolfsberg - Włodarz. 8 maja 1990 roku pracownicy działu Historii Mówionej United States Holocaust Memorial Museum przeprowadzili z nim ponad godzinny wywiad, w którym ocalały złożył poruszające świadectwo. Dziś publikujemy niemal całą, przetłumaczoną na polski rozmowę. Takie informacje można znaleźć w opisie filmu na kanale History Hiking.
,
W tym odcinku oddajemy głos świadkom tamtych dni. To historia pełna bólu… ale i nadziei. Bo nawet w najciemniejszych czasach ludzie potrafili być dla siebie ludźmi - mówi Łukasz Kazek, autor kanału History Story
,
Już 30 kwietnia – 4 maja 2025 r. Zamek Książ w Wałbrzychu zyska zupełnie nowy, bajkowy wymiar! Po raz 35. odbywa się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń wiosny – Festiwal Kwiatów i Sztuki. Tegoroczne hasło – „Książ Mistrzów” – obiecuje prawdziwą eksplozję kolorów, kreatywności i historii, które połączą się w niezapomnianą całość. To będzie prawdziwa uczta dla zmysłów!
,
Są w Polsce miejsca, które zaskakują. Gdzie wchodzisz na szlak z przekonaniem, że „to tylko Sudety”, a po kilku kilometrach zastanawiasz się, czy to przypadkiem nie Tatry w przebraniu. Tak właśnie działa Drabina Wałbrzyska – 80-kilometrowa pętla przez Góry Kamienne i Wałbrzyskie, która zaskakuje, wzrusza i... wyciska siódme poty.