Zamknij
,
Była sobota. 10 maja 1941 roku. Godzina 22:40. W głębi ziemi, pod Nową Rudą, trwała praca. Jak co dzień – z mozołem, w upale i pyle. Z tą różnicą, że to nie był zwykły dzień. Tego wieczoru, 610 metrów pod powierzchnią, wydarzyło się coś, czego górnicy nie zapomną przez pokolenia – największa katastrofa górnicza w historii Dolnego Śląska. Tragedia w kopalni Rubengruben (późniejszej KWK Piast) pochłonęła życie 187 osób, w tym jednego jeńca wojennego. To nie był wypadek. To był dramat napisany przez chciwość, ignorancję i wojnę.
,
W 1985 roku, po dziesięcioleciach milczenia, były więzień kompleksu Riese siada przed telewizorem. Na ekranie – znajome ściany, chłód, mrok, wąskie korytarze. Nagle – powrót. Nie do wspomnień, lecz do bólu, który nigdy naprawdę nie zniknął. Tak narodził się list – nie do świata, ale od świata, którego nie powinniśmy zapomnieć. O tym opowiada najnowszy odcinek programu „History Story” Łukasza Kazka. I choć trwa zaledwie kilkanaście minut, zostaje z widzem na długo – jak echo krzyku, którego nikt nie usłyszał.
,
To nie będzie zwykła sobota – 17 maja 2025 roku Góra Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach znów zamieni się w dziecięcy tor przeszkód pełen emocji, śmiechu i niezapomnianych chwil. Runaway Drogbruk Junior po raz drugi zagości w tym niezwykłym miejscu, a wszystko dzięki owocnej współpracy organizatorów wydarzenia z byłym dyrektorem obiektu, który był łącznikiem między ogólnopolską marką Runaway a lokalnym samorządem.
2
,
Do Urzędu Miasta w Wałbrzychu wpłynęło nowe, intrygujące zgłoszenie. Nieznany odkrywca twierdzi, że w zamaskowanym tunelu z czasów II wojny światowej, ukrytym na terenie leśnym poza Wałbrzychem, znajdują się wagony pełne złota.
,
Dyplomantka ASP w Warszawie podejmie się zadania odsłonięcia przedwojennych malowideł w kościele pw. Marki Bożej Królowej Świata w Sokołowsku.
,
Wyobraź sobie dziecko, które w cieniu majestatycznego Zamku Książ obserwuje, jak kończy się świat, który znało. Słyszy pożegnanie księżnej Daisy von Pless, widzi marsz hitlerowskiej organizacji TODT, a potem – wkroczenie Armii Czerwonej. To nie film, to prawdziwe życie Dorothei Stempowskiej – kobiety, która całe swoje życie związała z Książem i która dziś dzieli się z nami swoimi poruszającymi wspomnieniami.
,
10 maja (sobota) Kopalnia Gabra w Nowej Rudzie - Słupcu otworzy, po raz pierwszy w swojej historii, podwoje dla odwiedzających. Na Dzień Otwarty zapraszają Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, właściciel zakładu. Zaplanowano m.in. wycieczki po niedostępnym na co dzień wyrobisku, animacje dla dzieci i inne atrakcje. Wstęp wolny.
,
Na kanale Urbex History ukazał się film poświęcony tajemniczym podziemiom Zamku Książ
,
Na kanale Tu Nie Wchodź możemy zobaczyć trzy części filmu poświęconemu eksploracji podziemi dawnego browaru Sobótka.
,
W kolejnym odcinku serii „Sudeckie ciekawostki w 5 minut” autorzy kanału Góry Tajemnic - turystyczna strona Sudetów zabierają widzów do jednego z najbardziej tajemniczych i malowniczych zakątków Dolnego Śląska – Jeziorka Daisy.
,
- Załóżcie wygodne obuwie i weźcie ze sobą latarki, ponieważ będziemy sporo chodzić po zmroku w ruinach Starego Książa. Razem z Łukaszem ‪PolishParanormalTV‬ będziemy sprawdzać, czy w czasie, kiedy tam będziemy pojawią się zjawiska paranormalne. - informuje autor kanału Śladami Tajemniczych Miejsc.
,
W najnowszym odcinku programu "History Story" Łukasza Kazka ponownie przenosimy się w przeszłość, aby odkrywać nieznane zakątki historii, które kryją się w Górach Sowich. Autor przyznaje, że to wyjątkowy odcinek, ponieważ dzieli się osobistymi historiami swojego dziadka, Wojciecha, który przybył na te tereny tuż po II wojnie światowej.
,
W jednym z nowszych odcinków Kulawej Eksploracji, autor zabiera widzów na podróż po osiedlu Osiedleńców w Wałbrzychu, które przez lata zyskało złą sławę i wciąż nosi ślady swojej przeszłości.
,
1 maja pod Dzikowcem w Boguszowie-Gorcach panował ruch, jaki to miejsce widuje rzadko. Słońce, bezchmurne niebo, tłumy na wieży widokowej, krzesełkowa kolejka pełna turystów i gwar sportowo-rekreacyjnych imprez organizowanych przez boguszowski OSiR. Wydawałoby się, że to miejsce tętni życiem. Ale wystarczy zejść z głównej ścieżki, żeby zobaczyć, że za fasadą dobrej zabawy kryje się smutna prawda: Dzikowiec przeżywa regres.
,
W czasach PRL-u Święto 1 Maja w Wałbrzychu było nie tylko oficjalnym świętem pracy, ale prawdziwym społecznym rytuałem, który raz w roku wyciągał całe miasto na ulice. „Pamiętam, jak tata budził mnie o szóstej rano, żebyśmy zdążyli na zbiórkę pod zakładem — mówi pani Irena z Nowego Miasta. — Byłam dzieckiem, więc dla mnie to była przygoda, a nie polityka.”