Zamknij
,
Była sobota. 10 maja 1941 roku. Godzina 22:40. W głębi ziemi, pod Nową Rudą, trwała praca. Jak co dzień – z mozołem, w upale i pyle. Z tą różnicą, że to nie był zwykły dzień. Tego wieczoru, 610 metrów pod powierzchnią, wydarzyło się coś, czego górnicy nie zapomną przez pokolenia – największa katastrofa górnicza w historii Dolnego Śląska. Tragedia w kopalni Rubengruben (późniejszej KWK Piast) pochłonęła życie 187 osób, w tym jednego jeńca wojennego. To nie był wypadek. To był dramat napisany przez chciwość, ignorancję i wojnę.
,
9 maja na wałbrzyskim Rynku nie chodziło tylko o barwne chorągiewki, przebrania dzieci i wspólne śpiewanie „Ody do radości”. Choć radosny korowód uczniów z lokalnych szkół i energetyczne powitanie przez zastępczynię prezydenta Annę Elżbieciak-Stec nadawały uroczystościom lekkości, Dzień Europy w Wałbrzychu to coś znacznie większego niż święto z balonami. To ważny moment przypomnienia: Polska – a wraz z nią Wałbrzych – nie jest klientem Unii Europejskiej. Nie jest petentem. Nie jest tylko odbiorcą dotacji. Polska jest pełnoprawnym członkiem tej wspólnoty, współtwórcą jej sukcesów, jej współgospodarzem.
,
W polityce lokalnej kontynuacja często bywa odbierana jako dowód zaufania – ale też jako sygnał, że przed organizacją stoją nie tylko sukcesy, lecz także poważne wyzwania. Tak właśnie można podsumować wczorajsze wybory w wałbrzyskich strukturach Polskiego Stronnictwa Ludowego. Paweł Mazur, dotychczasowy przewodniczący, został jednogłośnie wybrany na kolejną, czteroletnią kadencję.
,
obliczu narastającej liczby incydentów agresji wobec pracowników ochrony zdrowia w Polsce, również Specjalistyczny Szpital im. dr. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu podejmuje działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa swojemu personelowi.
,
Maj w Czarnym Borze w tym roku ma wyjątkowe brzmienie. To nie tylko dźwięki muzyki, to dźwięki nadziei, solidarności i wielkich serc. Już 17 maja o godz. 17:00 Hala Sportowa Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zamieni się w miejsce, gdzie muzyka spotka się z czymś o wiele ważniejszym – z walką o życie i zdrowie młodej dziewczyny.
,
W stolicy Dolnego Śląska debatowali najważniejsi decydenci z branży kolejowej - ministrowie i prezesi spółek kolejowych całej Unii Europejskiej. Wydarzenie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a gospodarzem spotkania był marszałek Paweł Gancarz. - Dziś Dolny Śląsk to nie tylko infrastrukturalne serce Polski, ale całej Europy - mówił marszałek otwierając wydarzenie.
,
Długa majówka, słońce za oknem i... brak planów? Na Dolnym Śląsku wystarczy jeden bilet, by ruszyć w drogę i odkrywać region bez stresu i ograniczeń. Koleje Dolnośląskie po raz kolejny wychodzą naprzeciw podróżnym – Dolnośląski Bilet Weekendowy będzie ważny przez całą majówkę.
,
Nie przeszli obok problemu obojętnie. Nie czekali, aż ktoś „z góry” zrobi porządek. Wzięli sprawy w swoje ręce – worki, rękawice i ogromne serca – i ruszyli w teren. Mieszkańcy Wałbrzycha po raz kolejny pokazali, że miasto to nie tylko budynki i drogi, ale przede wszystkim ludzie, którym naprawdę zależy.
,
Jeśli wierzysz, że każde dziecko zasługuje na pełne zrozumienia i mądre towarzyszenie w rozwoju może warto, żebyś wziął udział w tym wydarzeniu. Już 19 maja 2025 roku w niezwykłej przestrzeni Starej Kopalni w Wałbrzychu spotkają się osoby, którym naprawdę zależy na przyszłości najmłodszych. Nie będzie to kolejne „nudne szkolenie”, a wydarzenie, które inspiruje, wzrusza i daje realne narzędzia do zmiany codziennej praktyki wychowawczej i edukacyjnej.
1
,
To nie tylko kolejna inwestycja. To manifest możliwości, siły i potencjału fabryki, która jeszcze mocniej wiąże się z Wałbrzychem. W czasach, gdy świat mówi o zielonej transformacji, technologii i zrównoważonym rozwoju – można śmiało powiedzieć, że jesteśmy w samym centrum tych zmian. Fabryka Cersanit w Wałbrzychu właśnie uruchomiła najnowocześniejszą linię produkcyjną w swojej historii i jedną z najnowocześniejszych w Europie. A wszystko to tu, u nas. W miejscu, które zna wartość ciężkiej pracy. To doskonały przykład metamorfozy ciężkiego przemysłu w innowacyjne technologie.
,
Wyobraź sobie, że stoisz na peronie. Słychać stukot metalowych kół, świst syreny i nagle… pojawia się on. Stalowy kolos z dawnych lat, wciągający wagon po wagonie, pachnący smarem i historią. Właśnie tak będzie wyglądał 3 maja 2025 roku, kiedy po 10 latach przerwy na tory wróci legendarny skład – Hefajstos i pojedzie trasą Wrocław - Wolsztyn na Jedną z największych w Europie Paradę Parowozów.
,
Po świętach — tych rodzinnych, suto zastawionych, pełnych rozmów i przesytu — zostajemy z resztkami jedzenia. Ciasto, którego nikt już nie może przełknąć. Sałatka, której nikt nie zabrał. Chleb, którego szkoda wyrzucić. W głowie zapala się dobre światło: może oddam to komuś, komu się przyda. W końcu są przecież społeczne lodówki. Tylko że w Wałbrzychu... nie działają. Albo wręcz: nie istnieją.
,
W kraju prowadzona jest inwentaryzacja obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Samorządowcy zaznaczyli, że choć takie miejsca są, to wymagają modernizacji. W niektórych powiatach zaczynać trzeba będzie od zera, a na to potrzebne są środki finansowe i regulacje określające zasady ich budowy.
,
Masz dość świąt za stołem? Szukasz pretekstu, by uciec za miasto, odwiedzić rodzinę lub po prostu zobaczyć coś nowego? Koleje Dolnośląskie właśnie dają Ci taką szansę – i to bez limitu przejazdów, korków i świątecznego stresu.
,
Tak wygląda ekologia w praktyce, nie w teorii! Już 22 kwietnia, dokładnie w Dzień Ziemi, Wałbrzych stanie się jeszcze bardziej zielony – a to wszystko dzięki mieszkańcom, którzy udowodnili, że nawet zużyty sprzęt może mieć drugie życie – w postaci... drzewa!