Zamknij
,
Dolny Śląsk i Saksonia to regiony, które od lat udowadniają, że sąsiadująca bliskość może przerodzić się w realne partnerstwo. Najnowszym potwierdzeniem tych relacji było spotkanie wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Wojciecha Bochnaka z ministrem Andreasem Handschuhem – Szefem Kancelarii Stanu Saksonii oraz Sekretarzem Stanu ds. Federalnych i Europejskich. W rozmowach uczestniczyli również m.in. Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer oraz przedstawiciele biur regionalnych obu stron.
,
Przemoc domowa bez stereotypów. W Legnicy kobieta znęcała się nad mężem – trafiła do aresztu. Zazwyczaj, gdy mówimy o przemocy domowej, w roli ofiary widzimy kobietę, a w roli sprawcy – mężczyznę. Tymczasem rzeczywistość jest bardziej złożona. Ostatnie wydarzenia z Legnicy brutalnie obalają ten schemat – to kobieta była oprawczynią, a mężczyzna – jej ofiarą.
,
Od jakiegoś czasu media społecznościowe i polityczne konferencje prawicowych ugrupowań w Polsce wypełnione są dramatycznymi hasłami o „tysiącach nielegalnych migrantów dziennie” przekraczających polsko-niemiecką granicę. Padają liczby, pojawiają się oskarżenia, towarzyszy temu lęk – o bezpieczeństwo, o przyszłość kraju, o „zalew imigrantów”. Ale wystarczy spojrzeć na dane z granicy przedstawiane przez Straż Graniczną, by dostrzec coś zupełnie innego. Nie histerię, nie najazd – lecz rzeczywistość, która daleka jest od sensacyjnych narracji.
,
- Donald Tusk protestuje przeciwko wdrażaniu w Polsce paktu migracyjnego. Pochodzący z Wałbrzycha minister Tomasz Siemoniak także powiedział, że Polska nie będzie implementować paktu migracyjnego. Wydawało nam się, że podejmując tę uchwałę, radni Koalicji Obywatelskiej będą mogli pokazać w Warszawie swoim liderom, że wspierają ich w działaniach, aby pakt nie został wprowadzony w roku 2026 - mówi radny Prawa i Sprawiedliwości Piotr Sosiński. Działacze PiS odnieśli się w ten sposób do burzliwej dyskusji, która miała miejsce podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej i zapowiedzieli zbieranie podpisów pod referendum w sprawie zablokowania paktu migracyjnego.
,
To mogło się skończyć inaczej. Inaczej — czyli znacznie gorzej. Czteroletnia dziewczynka sama na ulicy, zapłakana, zagubiona, nieznająca własnego adresu, błąkająca się w środku dnia bez opieki. Tym razem wszystko dobrze się skończyło — dzięki czujności jednej z mieszkanek Boguszowa-Gorc, refleksowi pracownic żłobka i błyskawicznej reakcji policjantów. Ale to nie historia o „bohaterstwie dnia codziennego”. To historia o tym, jak bardzo dzieci są nieprzewidywalne. I jak łatwo o tragedię, jeśli choć na chwilę spuszczamy je z oczu.
,
Przed chwilą otrzymaliśmy informację z UM w Jedlinie-Zdroju, że koncert zespołu The Tricky Things został odwołany.
,
Rejon ul. Beethovena to obecnie prawdopodobnie największy plac budowy w Wałbrzychu. Trwa tam budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt, remont drogi i mostu nad torowiskiem, a już wkrótce rozpocznie się kolejna duża inwestycja - budowa nowej zajezdni autobusowej.
,
Wałbrzych znów stał się ważnym punktem na mapie polskiej kultury. Za nami wałbrzyska odsłona Festiwalu Góry Literatury, który w tym roku odbywa się pod mocnym i wyjątkowo aktualnym hasłem: „Manipulacja, dezinformacja, hejt”. Przestrzenie Starej Kopalni – przemysłowe, surowe, pełne historii – stały się tłem dla rozmów, które dziś są równie palące, jak kiedyś rozgrzane piece wałbrzyskich koksowni.
,
Migranci w Wałbrzychu? Rada Miasta mówi „nie” polityce strachu. Dlaczego radni odrzucili oświadczenie zaproponowane przez PiS w sprawie nielegalnych migrantów? Czy naprawdę planowane są ośrodki pobytowe na Gaju, Osiedleńców lub Internatowej? Co naprawdę oznacza Pakt Migracyjny dla mieszkańców i jak wygląda sytuacja w Polsce? Na nasze pytania odpowiada Krzysztof Kalinowski, przewodniczący Rady Miasta Wałbrzycha. Nie ma zgody na sianie paniki – są fakty, konkrety i mocny głos z samorządu.
,
W piątkowy wieczór 11 lipca o godzinie 21:00 Jedlina-Zdrój stanie się na chwilę planem filmowym sprzed lat. W zabytkowym kościele poewangelickim przy ul. Jana Pawła II odbędzie się pokaz słynnej „Lalki” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
,
„Czy zwykła szkoła może być miejscem, w którym dzieci z różnymi potrzebami – poznawczymi, emocjonalnymi czy ruchowymi – czują się naprawdę wspierane? O tym właśnie będziemy dziś rozmawiać z Urszulą Gruner, dyrektorką Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu, która aktywnie uczestniczy w implementacji projektu Specjalistycznych Centrów Wspierania Edukacji Włączającej – SCWEW. Projekt, realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach unijnego programu FERS, zakłada budowę sieci aż 285 centrów na terenie całej Polski. Ich zadaniem jest wsparcie szkół ogólnodostępnych – poprzez dostęp do ekspertów, sprzętu, materiałów edukacyjnych i doradztwa – aby edukacja włączająca stała się faktem, a nie frazesem Więc: jak wygląda wdrażanie SCWEW na poziomie lokalnym? Do kogo jest skierowane wsparcie — uczniów i ich rodziców, nauczycieli, a może całych zespołów szkolnych? Jaką rolę odgrywa szkoła specjalna w tej formule, i jakie korzyści doświadcza społeczność placówki w Wałbrzychu? Tego wszystkiego dowiemy się w rozmowie z Urszulą Gruner.”
,
180 milionów złotych będzie do dyspozycji dla dolnośląskich przedsiębiorców w ramach nowego projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły się ubiegać o nisko oprocentowaną pożyczkę obrotową nawet to kwoty 600 tysięcy złotych.
,
Wakacje u babci. Las, śpiew ptaków, żywica na rękach i fioletowe języki od jagód zjadanych prosto z krzaka. To wspomnienie dzieciństwa, które wielu z nas nosi w sobie jak coś czystego, niewinnego, pachnącego wakacyjną wolnością. I nic dziwnego, że dziś chcemy, by nasze dzieci przeżywały to samo. Ale świat się zmienił – i las już nie jest tą samą przestrzenią, co kilkanaście lat temu.
4
,
Dziś o 10:00 Rada Miasta Wałbrzycha ponownie pochyli się nad projektem uchwały, która – według inicjatorów – ma być odpowiedzią na „rosnące zagrożenie ze strony nielegalnych cudzoziemców”. W tle: niepotwierdzone informacje o planowanych ośrodkach pobytowych i coraz głośniejsza retoryka części radnych PiS. Przeciwko temu głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Kalinowski, zarzucając inicjatorom granie na emocjach i rozpowszechnianie nieprawdziwych treści.
,
Każda większa ulewa oznaczała to samo: woda spływająca z drogi zalewała podwórka, podmywała ogrodzenia, wdzierała się do piwnic. Ulica Zamkowa w Jedlinie-Zdroju przez lata była dla mieszkańców źródłem frustracji i obaw – o mienie, zdrowie, a czasem nawet o własne bezpieczeństwo. Teraz ma się to wreszcie zmienić. Powiat Wałbrzyski przekazał 100 000 zł na modernizację najbardziej problematycznego odcinka drogi.