Zamknij
,
Migranci w Wałbrzychu? Rada Miasta mówi „nie” polityce strachu. Dlaczego radni odrzucili oświadczenie zaproponowane przez PiS w sprawie nielegalnych migrantów? Czy naprawdę planowane są ośrodki pobytowe na Gaju, Osiedleńców lub Internatowej? Co naprawdę oznacza Pakt Migracyjny dla mieszkańców i jak wygląda sytuacja w Polsce? Na nasze pytania odpowiada Krzysztof Kalinowski, przewodniczący Rady Miasta Wałbrzycha. Nie ma zgody na sianie paniki – są fakty, konkrety i mocny głos z samorządu.
,
„Czy zwykła szkoła może być miejscem, w którym dzieci z różnymi potrzebami – poznawczymi, emocjonalnymi czy ruchowymi – czują się naprawdę wspierane? O tym właśnie będziemy dziś rozmawiać z Urszulą Gruner, dyrektorką Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu, która aktywnie uczestniczy w implementacji projektu Specjalistycznych Centrów Wspierania Edukacji Włączającej – SCWEW. Projekt, realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach unijnego programu FERS, zakłada budowę sieci aż 285 centrów na terenie całej Polski. Ich zadaniem jest wsparcie szkół ogólnodostępnych – poprzez dostęp do ekspertów, sprzętu, materiałów edukacyjnych i doradztwa – aby edukacja włączająca stała się faktem, a nie frazesem Więc: jak wygląda wdrażanie SCWEW na poziomie lokalnym? Do kogo jest skierowane wsparcie — uczniów i ich rodziców, nauczycieli, a może całych zespołów szkolnych? Jaką rolę odgrywa szkoła specjalna w tej formule, i jakie korzyści doświadcza społeczność placówki w Wałbrzychu? Tego wszystkiego dowiemy się w rozmowie z Urszulą Gruner.”
,
Młody warszawski cwaniak Henio Lermaszewski z serialu „DOM”, który później został kumplem Ślązaka Bercika w „Świętej Wojnie”, przeżywał zabawne perypetie jako Wiesław Graczyk w serialu „Graczykowie”, po latach dorobił się i ma własny lombard w serialu „Lombard. Życie pod zastaw” i jest szanowanym biznesmenem Kazimierzem Barskim. To skrót serialowych ról Zbigniewa Buczkowskiego, odtwórcy roli Alojzego Bąbla w "Akademii Pana Kleksa", kręconego częściowo w Wałbrzychu. Ma na swym koncie mnóstwo innych filmów, poczynając od debiutu w „Dziewczyny do wzięcia” a kończąc na „Ekscentrykach czyli po słonecznej stronie ulicy”. W ilości zagranych ról podobno wyprzedził nawet Leona Niemczyka
,
O codziennych wyzwaniach w pracy w powietrzu, różnicach między standardami pracy w tanich liniach a luksusowych, mitach na temat zawodu stewarda i rzeczywistości, która często bywa zupełnie inna niż wyobrażenia, życiu w bazach zagranicznych (np. w Abu Dhabi), adaptacji kulturowej i codzienności w podróży. A także o samotności, planach i marzeniach rozmawiamy z Michałem Pastuszkiem, wałbrzyszaninem, który wybrał zawód stewarda.
,
Czy warto oddać dziecko do przedszkola? Czy można wychowywać dzieci w wieku przedszkolnym bez oceniania? Co zrobić, jeśli dzieci rozwijają się w różnym tempie? Dlaczego opłaca się dowozić dzieci ze Świebodzic do przedszkola w Wałbrzychu? - z Moniką Łazorko, wychowawczynią z przedszkola Fundacji CLEVER oraz Pauliną Dynerowicz, mamą dwójki dzieci, które uczęszczają do tego przedszkola rozmawia Marek Szeles
1
,
Szkoła się rozwija, nie zwija O wspólnym wyjeździe do Paryża i spotkaniu z Jerzym Giedryciem. O „Ceramiku” w regionie, w którym już nie ma zakładów porcelany i o kształceniu zawodowym bez kompleksów wobec kształcenia ogólnego w liceach rozmawiam z Tomaszem Całką, dyrektorem Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Szczawnie-Zdroju.
,
Jak narodziła się pasja do chodzenia po wałbrzyskich górach? Jak maszeruje się 100 kilometrów przez 24 godziny bez odpoczynku? Czym jest „Monopolowy” i „Wałbrzyska drabina”? Ile szczytów górskich otacza Wałbrzych? Czy prawdą jest, że wygrana z przeciwnikiem cieszy, ale największym sukcesem jest pokonanie samego siebie? – rozmawiamy z Przemysławem Kranzem, pasjonatem Gór Wałbrzyskich i fotografem amatorem.
,
Co powoduje, że wałbrzyszan wciąż ubywa? Czy jest to problem naszego miasta czy też kwestia, która dotyczy wszystkich miejscowości w Polsce? Jak można temu zaradzić? Czy nie jest tak, że faktycznie w Wałbrzychu mieszka więcej ludzi, niż jest zameldowanych na pobyt stały? – rozmawiamy z Romanem Szełemejem, prezydentem Wałbrzycha.
,
W jaki sposób spółka Unity Care, która przejęła przychodnię Śródmieście – Biały Kamień przy ul. Wysockiego w Wałbrzychu, wpłynie na poprawę usług medycznych w tej placówce? Co na tym zyska zwykły pacjent? Czy leczenie na NFZ musi być gorsze niż leczenie prywatnie? Czy kolejki do specjalistów w tej przychodni będą mniejsze? Jacy specjaliści będą do dyspozycji pacjentów? Jaka jest przewaga tego typu placówek nad innymi przychodniami? – rozmawiamy z Arturem Krawczykiem, prezesem zarządu Unity Care.
1
,
Dlaczego dziś bezpieczeństwo ma wiele twarzy? Ile kamer monitoringu jest w Wałbrzychu i czemu one służą? Jak miasto przygotowuje się na sytuacje kryzysowe, np. klęski żywiołowe? Czy i ile jest w mieście schronów lub miejsc schronienia, gdyby zagrożone było nasze bezpieczeństwo w kontekście militarnym? Co zmienia ustawa o ochronie ludności w funkcjonowaniu i działaniach miasta? Czy Wałbrzych jest gotowy przyjąć polskich uchodźców spod wschodniej granicy państwa, jeśli tam nastąpiło by najgorsze? – rozmawiamy z Romanem Szełemejem, prezydentem Wałbrzycha.
,
Jak wspierać dzieci i młodych ludzi w sytuacjach, w których dotyka je hejt? Czy hejt zaczyna się dopiero w internecie czy już w momencie pierwszych relacji rówieśniczych? Jak wiele zależy od tego, w jaki sposób komunikujemy się w relacjach rodzic – dziecko czy nauczyciel – uczeń? Na który okres w życiu dziecka dorośli mają największy wpływ i dlaczego jest on ważny? Czy system oceniania cyfrowego w szkołach sprzyja budowaniu motywacji wewnętrznej ucznia i budowaniu jego poczucia wartości?
,
Marszałek Województwa Dolnośląskiego przyznał stypendia sportowe. Z powiatu wałbrzyskiego i Wałbrzycha otrzymały je tylko trzy osoby: wałbrzyszanka, Zuzanna Wołowicz z klubu Heros (zapasy), Emilia Zasadny z Czarnego Boru, reprezentująca KS AZS AWF Wrocław (biathlon) oraz Tomasz Jędraszczyk z Jedliny-Zdroju, występujący w barwach Klubu Sportów Obronnych Świdnica (strzelectwo). O tym, na co przeznaczy swoje stypendium, jakie ma plany sportowe i czym jest dla niej sport rozmawiam z Zuzanną Wołowicz oraz jej trenerem Dariuszem Piaskowskim.
,
Hejt zaczyna się wcześniej, niż myślisz. I ma twarz dorosłego. Opowieść Aleksandry Kalety – mamy Bartka – uświadamia, że hejt wcale nie zaczyna się w liceum czy na Facebooku. On kiełkuje dużo wcześniej – w przedszkolu, w pierwszych klasach szkoły podstawowej. I choć jego formy są inne niż u nastolatków, ból i wykluczenie boli tak samo.
,
Wicepremier i minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski twierdzi, że miesięcznie w Polsce przeprowadzanych jest od 60 do 70 tysięcy cyberataków. Narażone są na nie głównie samorządy. W podcaście "Dzień Dobry Wałbrzych" prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej opowiada czy takie ataki zdarzają się także w naszym mieście i jak jest przed nimi zabezpieczony Urząd Miasta. Rozmawia Marek Szeles
,
Przywrócić wydobycie węgla w Wałbrzychu choćby od jutra, wyjść z „eurokołchozu”, przywrócić karę śmierci, obrońcy życia w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, pozwolić ludziom na posiadanie nierejestrowanej broni i przeciwstawianie się karaniu za „mowę nienawiści” – gościem podcastu Dzień Dobry Wałbrzych był Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta RP. Czy zaskoczył nas swoimi poglądami? Nie! Jest w tym zakresie konsekwentny. Rozmawia Marek Szeles