W Zamku Książ trwają intensywne prace związane z naprawą i zabezpieczeniem zabytkowych murów. W lipcu 2024 roku doszło do zawalenia jednego z nich. Podpisano umowy na przeprowadzenie ekspertyz i naprawy
Do zdarzenia, którym zainteresowały się media w całym kraju , doszło 19 lipca 2024 roku. Na popularną trasę turystyczną runął około 60-metrowy fragment nadbudowy muru oporowego okalającego zamek od strony północnej. Mur, którego podbudowa pochodzi ze średniowiecza, a nadbudowa z XX wieku, zawalił się na ścieżkę, którą codziennie przemierzają setki zwiedzających. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń, choć incydent mógł mieć tragiczne skutki.
W chwili zawalenia muru na trasie znajdowali się turyści. Jeden z mężczyzn doznał niegroźnych obtarć, a zagraniczna turystka zgłosiła, że została uderzona kamieniem w głowę. Służby, w tym 10 zastępów straży pożarnej, strażacy z OSP, policja oraz karetka pogotowia, błyskawicznie zabezpieczyły teren. Przyczyny zawalenia badała inspekcja nadzoru budowlanego, wskazując m.in. na ulewne deszcze i wady konstrukcyjne nadbudowy z lat 20. i 60. XX wieku jako możliwe czynniki.
Rzecznik Zamku Książ, Mateusz Mykytyszyn, podkreślał wówczas: „To incydent, nie wypadek. Teren został wyłączony z ruchu turystycznego, ale zamek funkcjonuje normalnie”. Trasa została zamknięta, a zarząd zamku opracował nową trasę dla zwiedzających.
Zamek Książ podjął zdecydowane działania. W tym tygodniu podpisano dwie istotne umowy, które stanowią kolejny etap w procesie odbudowy i zabezpieczenia murów. Pierwsza z nich, zawarta z LS Projekt Pracownia Architektoniczna Sp. z o.o., dotyczy opracowania kompleksowej ekspertyzy technicznej wszystkich murów zewnętrznych zamku. Projekt obejmuje dokładną ocenę ich stanu oraz przygotowanie planu napraw i zabezpieczeń, co ma zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.
Druga umowa, podpisana z GRUPĄ TWS Sp. z o.o., zakłada przebudowę i odbudowę uszkodzonego muru oporowego wraz z kamienną balustradą wzdłuż Oślej Drogi. Prace, których koszt oszacowano na około 3 miliony złotych, mają ruszyć wiosną 2025 roku. Zamek dysponuje już zgodą konserwatora zabytków, a w lutym 2025 roku ogłoszono przetarg na realizację inwestycji.
„Te działania są częścią naszego stałego zaangażowania w ochronę i konserwację unikalnej architektury kompleksu Książa, by cieszyła kolejne pokolenia odwiedzających” – czytamy w oficjalnym komunikacie Zamku Książ. Administracja dziękuje również partnerom i instytucjom wspierającym projekty, w tym wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz