Wiadomości

Zamknij

Nowi lokatorzy na ul. Starej

Przemysław Tokarski Przemysław Tokarski 12:21, 24.06.2026
Skomentuj Nowi lokatorzy na ul. Starej

Spektakularna metamorfoza na obrzeżach Nowego Miasta stała się faktem. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu ulica Stara w Wałbrzychu była zapomnianym, zrujnowanym zakątkiem. Dziś zabytkowe kamienice pod numerami 2 i 3 lśnią nowością, a osiemnastu lokatorów odebrało właśnie klucze do nowoczesnych i ekologicznych mieszkań.

Historyczna tkanka, nowoczesny standard

Kamienice objęte ochroną konserwatora zabytków wymagały ogromnego nakładu pracy ze względu na zaawansowany stopień dekapitalizacji. Obiekty przebudowano niemal od fundamentów – wymieniono konstrukcję, stropy, klatki schodowe, dach, stolarkę okienną oraz wszystkie instalacje wewnętrzne.

Budynki wyposażono w ekologiczne ogrzewanie oparte na pompach ciepła. Powstało tu 18 w pełni komfortowych lokali komunalnych.

– To początek nowego życia tej części dzielnicy. Ulica Stara to miejsce, o którego istnieniu wielu wałbrzyszan nawet nie wiedziało – mówił podczas uroczystego przekazania kluczy prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. – Powstały tu nowoczesne mieszkania, z których część została dodatkowo dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja za 10 milionów złotych

Całkowity koszt tej głębokiej modernizacji wyniósł około 10 milionów złotych. Miasto pozyskało na ten cel aż 7,6 miliona złotych dofinansowania (ok. 85%) z rządowego programu dotacyjnego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pozostałe środki, za zgodą radnych, wygospodarowano z budżetu miasta.

Inwestorem bezpośrednim była miejska spółka MZB, a wykonawcą firma „Siła” Wojciecha Kolanka. Za procedurę kwalifikacji lokatorów według jasnych kryteriów odpowiadało z kolei Biuro Spraw Lokalowych.

Nowa ulica i apel wiceprezydenta

Dopełnieniem całej inwestycji jest trwająca przebudowa samej ulicy Starej. Za około 500 tysięcy złotych położona zostanie nowa nawierzchnia, dzięki czemu cały ten obszar zyska spójny i estetyczny wygląd. Podczas przekazania kluczy wiceprezydent Kacper Nogajczyk apelował do lokatorów o dbałość o nowe mienie.

– Dbajcie o to miejsce. Pilnujcie, aby nikt go nie zniszczył ani nie pomalował graffiti. To efekt tytanicznej pracy wielu osób – podkreślał wiceprezydent, deklarując jednocześnie osobistą pomoc przy ewentualnych uwagach technicznych zgłaszanych przez mieszkańców podczas zasiedlania.

Projekt przy ul. Starej dowodzi, że Wałbrzych konsekwentnie i skutecznie łączy rewitalizację historycznej zabudowy z nowoczesnym, proekologicznym budownictwem komunalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tvwalbrzych.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%