Od 14 lutego weszły w życie przepisy, które zwiększają dostępność do bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci. Farmaceuci zyskali nowe uprawnienia, a w aptekach można teraz wykonać szczepienia bez konieczności wizyty u lekarza.
Od piątku, 14 lutego, seniorzy powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież poniżej 18 lat mogą skorzystać z większej liczby refundowanych leków. Ministerstwo Zdrowia informuje, że na liście znajduje się 2691 bezpłatnych leków dla najmłodszych oraz 3662 dla seniorów – to niemal 97% wszystkich refundowanych leków dostępnych w aptekach.
Aby otrzymać darmowy lek, pacjent musi mieć mniej niż 18 lub więcej niż 65 lat (w dniu wystawienia i realizacji recepty), cierpieć na schorzenie objęte refundacją, mieć prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
Nowe przepisy ułatwiają wystawianie recept na darmowe leki. Od teraz może to zrobić każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji, pielęgniarka, dentysta, farmaceuta, felczer, osoby uprawnione do wystawiania recept w prywatnych i publicznych placówkach, każdy uprawniony medyk w przypadku recept „pro auctore” i „pro familiae”.
Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wystawiania rocznych recept z oznaczeniem „S” (dla seniorów) i „DZ” (dla dzieci).
Nowelizacja przepisów pozwala farmaceutom nie tylko wystawiać recepty na szczepienia, ale także przeprowadzać je w aptekach. To ogromne ułatwienie dla osób, które mają trudności z dostępem do lekarza.
Darmowe szczepienia przeciw grypie przysługują dzieciom do 18. roku życia, seniorom 65+.
Osoby w wieku 18-64 lata mogą skorzystać z 50-procentowej refundacji. Zmiany mają zwiększyć odporność społeczeństwa i ułatwić dostęp do profilaktyki zdrowotnej.
Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, nowe przepisy pozwolą skrócić kolejki do lekarzy i lepiej wykorzystać potencjał zawodów medycznych. Pacjenci mogą teraz szybciej uzyskać receptę – zarówno w publicznych placówkach, jak i w prywatnych gabinetach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz