Zamknij

Wykład i wystawa w Starej Gazowni w Szczawnie-Zdroju

Przemysław TokarskiPrzemysław Tokarski 12:52, 09.05.2025 Aktualizacja: 12:53, 09.05.2025
Skomentuj użyczone (TMSZ - S. Okoniewski) użyczone (TMSZ - S. Okoniewski)

Z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju 8 maja 2025 roku w Starej Gazowni odbyło się wydarzenie upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Na uroczystość zaproszono dr Katarzynę Pawlak-Weiss, doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Zarząd TMSZ zaprezentował także wystawę „Szczawno pierwszych powojennych dekad”, opracowaną przez Iwonę Czech. Ekspozycja przedstawia dokumenty dotyczące pierwszych lat po II wojnie światowej, organizacji życia publicznego i kulturalnego w Szczawnie-Zdroju, a także zdjęcia mieszkańców miasta i okolic, ukazujące powojenną rzeczywistość.

Uroczystość rozpoczął burmistrz Marek Ćmikiewicz, witając przybyłych gości. Następnie głos zabrała prezes TMSZ Iwona Czech, która przedstawiła prelegentkę i przypomniała, że 80 lat temu zakończyła się II wojna światowa, a Szczawno-Zdrój przeszło pod administrację polską. W 1945 roku przybyli tu pierwsi ekspatrianci zza wschodniej granicy oraz Polacy z Belgii i Francji. Prezes nawiązała również do znaczenia Starej Gazowni, która po przystosowaniu do użytkowania została po raz pierwszy otwarta na wydarzenia kulturalne i taką rolę będzie pełnić w przyszłości.

Wykład dr Katarzyny Pawlak-Weiss dotyczył organizacji życia publicznego w Szczawnie-Zdroju w latach 1945–1946. Prelekcję poprzedziło wprowadzenie historyczne, a prelegentka omówiła także rozwój szkolnictwa w mieście, prezentując archiwalne materiały, m.in. dane o liczbie uczniów w polskiej szkole w pierwszych powojennych latach.

Po wykładzie uczestnicy mogli obejrzeć wystawę „Szczawno pierwszych powojennych dekad”, przygotowaną przez Zarząd TMSZ. Ekspozycja jest sukcesywnie rozbudowywana o kolejne plansze, wzbogacane zdjęciami z rodzinnych albumów mieszkańców. Po oficjalnej części uroczystości goście mieli okazję dyskutować o historii Szczawna-Zdroju przy kawie, herbacie i poczęstunku, a także zadawać pytania prelegentce.

Stara Gazownia, debiutująca jako miejsce wydarzeń kulturalnych, doskonale sprawdziła się w tej roli. Obiekt jest przestronny, estetyczny, dobrze nagłośniony i wyposażony w wysokiej jakości sprzęt audiowizualny. Organizatorów ucieszyła wysoka frekwencja, która przerosła liczbę przygotowanych miejsc.

Uroczystość została zrealizowana w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój, przyznanych w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w 2025 roku w obszarze kultury i ochrony dóbr oraz dziedzictwa narodowego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%