Teatry z w całej Polsce, w tym także nasz Teatr Lalki i Aktora żegnają cenionego reżysera, którego wałbrzyska publiczność poznała dzięki spektaklom "Tajemniczy Ogród", "Czarnoksiężnik z Krainy OZ" i "Kot w Butach".
O śmierci Arkadiusza Klucznika poinformowały instytucje, z którymi współpracował:
- Z ogromnym smutkiem żegnamy Arkadiusza Klucznika - naszego Przyjaciela, wspaniałego Człowieka, niezapomnianą osobowość, który swoim uśmiechem potrafił zarazić każdego. To jeden z najważniejszych reżyserów naszego Teatru... zawsze na miejscu, uważny, czujny, nieoczywisty, dający innym poczucie bezpieczeństwa.
Dla naszego Teatru wyreżyserował "Czarnoksiężnika z Krainy Oz", "Tajemniczy Ogród" i "Kota w butach" - spektakle uwielbiane przez naszą publiczność - napisał Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu.
- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego kolegi, współpracownika, reżysera i byłego konsultanta artystycznego TK w latach 2019-2023 - Arkadiusza Klucznika. Arek brał udział w budowaniu zespołu artystycznego naszego teatru oraz pracował przy tworzeniu repertuaru w pierwszych latach działania teatru. Wyreżyserował: "Proszę słonia", "Dziewczynkę z herbacianych pól" i "Dzikie łabędzie". Spoczywaj w pokoju Arku - czytamy na profilu Teatru Kameralnego im. W. Rucińskiej w Bydgoszczy.
- Drodzy Widzowie, Przyjaciele Teatru Andersena, wczoraj wieczorem dotarła do nas informacja o śmierci Arkadiusza Klucznika, byłego dyrektora Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie (2007 – 2017), aktora, reżysera lalkowego, pedagoga. Był nie tylko wyjątkowym liderem i artystą, ale przede wszystkim człowiekiem pełnym pasji, oddania dla sztuki lalkarskiej. Jego działania ukształtowały nasz Teatr, pozostawiając ślad, który trudno będzie wyrazić słowami. Dziękujemy. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi - napisali przedstawiciele Teatru Andersena w Lublinie.
- Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Arkadiusza Klucznika, wybitnego reżysera, aktora, dyrektora w wielu teatrach, wykładowcy na uczelniach w kraju i za granicą. Miał na swoim koncie ponad 60 reżyserii teatralnych - w tym ostatnia przypadła w naszym teatrze (spektakl pt."Obcy w lesie"). (...) Łączymy się w bólu z Rodziną, Przyjaciółmi i wszystkimi, którym Jego twórczość była bliska - czytamy na FB Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze.
Arkadiusz Klucznik z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu współpracował przy dwóch produkcjach - "Tajemniczy Ogród" w 2019 r., "Czarnoksiężnik z Krainy OZ" w 2022 r. i "Kot w Butach" w 2024 r. Przy okazji pracy nad tym pierwszym reżyser odwiedził naszą redakcję i wystąpił w programie Gość Dnia:
Arkadiusz Klucznik był absolwentem Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu (specjalizacja: aktorstwo), Wydziału Sztuki Lalkarskiej PWST w Białymstoku (specjalizacja: reżyseria) oraz Podyplomowego Studium „Marketing w Kulturze” Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
W latach 1991 – 1993 pracował jako aktor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz we Wrocławskim Teatrze Lalek, a następnie jako reżyser w teatrach w Polsce i zagranicą. Od 1991 roku wykładowca akademicki na wrocławskim Wydziale Lalkarskim AST oraz Polytechnic of Art w Turku (Finlandia), Wyższej Szkoły Mediów ARTo w Jarvenpaa (Finlandia), Bilkent University i Hacettepe University w Ankarze (Turcja). Prowadził wykłady, zajęcia i warsztaty w uczelniach i ośrodkach teatralnych na świecie – Salihara Theatre Center (Dżakarta; Indonezja), Narodowa Akademia Teatralna (Kijów; Ukraina), Shota Rustaveli Theatre and Film University (Tblilisi; Gruzja), Cukurova Univerity (Adana; Turcja), Akademia Teatralna JAMU (Brno; Czechy), Al Harah Studio (Beit Jala; Palestyna) oraz Thammasat Univerity (Bangkok; Tajlandia). Na rodzimej uczelni był recenzentem prac magisterskich, dysertacji doktorskich i spektakli dyplomowych.
Na stałe współpracował z UNICEF – Australia na Papui (Indonezja), prowadząc zajęcia dla studentów (STKIP Muhammadiyah Islamic University w Sorong) oraz trenerów UNICEF na polu aktywizacji sposobów edukacji dzieci i dorosłych za pomocą teatralnych metod dramowych.
W 1999 roku otrzymał stypendium rządu Finlandii i Polski, co umożliwiło mu studia na Wydziale Reżyserii Światła Akademii Teatralnej w Helsinkach.
Miał na swoim koncie kilkadziesiąt reżyserii teatralnych w teatrach w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Rabce, Lublinie, Kielcach, Zielonej Górze, Szczecinie, Wałbrzychu, Gdańsku, Rzeszowie, Łodzi, Będzinie, Lublinie oraz za granicą – w Turcji (Izmir), Słowacji (Trnava) Finlandii (Kangasala, Joensuu, Iisalmi).
W pracy artystycznej i dydaktycznej interesował się teatrem muzycznym (temat doktoratu) oraz orientem w teatrze i teatrem orientu (temat autoreferatu habilitacyjnego). W pracy dydaktycznej zajmował się teatrem lalek i teatrem maski, ze szczególnym uwzględnieniem antycznej maski oraz maski zwierzęcej. Jego twórczość reżyserska skupiała się w większości na młodym widzu – dzieciach i młodzieży – i użyciu funkcji poznawczej teatru, jako narzędzia edukacji.
W latach 2001 – 2003 był wicerezydentem POLUNIMA – polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA. W latach 201017 był skarbnikiem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz przedstawicielem teatrów lalek w zarządzie Stowarzyszeniu Dyrektorów Teatrów.
Pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie (2001–2005) oraz Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie (2007–2017). Był także współpracownikiem artystycznym i reżyserem powstającego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.
bio: e-teatr.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz