Czy skwer, na którym stanął właśnie pomnik Księcia Bolka II Świdnickiego, powinien nosić jego imię? Coraz więcej mieszkańców odpowiada: tak! I podpisuje się pod petycją o zmianę obecnej nazwy – Skweru Lecha i Marii Kaczyńskich – na Skwer Księcia Bolka II Świdnickiego.
Za inicjatywą stoi Drużyna DSW, lokalna grupa społeczna, której twarzą jest radna Sylwia Osojca-Kozłowska. – Od lat słyszę od mieszkańców, że nazwa tego miejsca powinna mówić o jego tożsamości – tłumaczy. – Nie chodzi o spory. Chodzi o szacunek do historii miasta i jego mieszkańców.
Skwer z zamkową przeszłością
Skwer u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Żeromskiego to nie byle jaka przestrzeń – to miejsce, gdzie kiedyś stał zamek Piastów Świdnickich. Dziś, po rewitalizacji, przygotowuje się do odsłonięcia pomnika Bolka II – ostatniego wielkiego Piasta Świdnickiego, który zostanie uhonorowany zgodnie z decyzją... samych świdniczan.
W 2020 roku mieszkańcy wzięli udział w konsultacjach społecznych. Mieli wybrać jeden z trzech pomników: Polskiego Państwa Podziemnego, Ofiar Tragedii Smoleńskiej lub właśnie Bolka II. Zwycięzca? Nie było wątpliwości – książę Bolko.
Pomnik już stoi
Na skwerze u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej stanął pomnik Bolka II Świdnickiego – najsłynniejszego księcia świdnicko-jaworskiego. To efekt inicjatywy mieszkańców, w tym członków Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, którzy w konsultacjach społecznych w 2020 roku opowiedzieli się za uhonorowaniem tej historycznej postaci. Autorem zwycięskiego projektu jest Aleksander Mazij.
Petycja z mocnym przesłaniem
– Jeśli stawiamy tu pomnik księcia Bolka, naturalnym krokiem jest nazwanie tego miejsca jego imieniem – mówi Osojca-Kozłowska. – To uczciwe. To świdnickie.
W petycji skierowanej do Rady Miejskiej pojawia się też propozycja uhonorowania Lecha i Marii Kaczyńskich w innej części miasta, na jednym z wciąż nienazwanych skwerów.
„Z szacunkiem dla postaci Lecha i Marii Kaczyńskich (…) wnosimy o przeniesienie ich patronatu na inny skwer w granicach miasta” – czytamy w treści dokumentu.
Co dalej?
Obecna nazwa skweru została nadana w 2010 roku przez 10 z 23 radnych – bez konsultacji społecznych i bez głosu mieszkańców. Teraz ten głos powraca – głośniejszy, bardziej zdecydowany i poparty symbolicznym gestem: postawieniem pomnika księcia Bolka.
Czy Rada Miejska posłucha głosu mieszkańców? Czas pokaże. Na razie wszystko zależy od ilości podpisów pod petycją. A te – jak mówią inicjatorzy – przybywają z każdą godziną.
O tej sprawie było już głośno w październiku 2023: Na skwerze Kaczyńskiego postawiono już cokół pod pomnik
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz