Zamknij

XI Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia w Zamku Książ

13:49, 15.07.2025 Aktualizacja: 13:50, 15.07.2025
Skomentuj

W dniach 19-20 lipca 2025 roku Zamek Książ w Wałbrzychu stanie się areną jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie miłośników tradycji konnych – XI Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless. Pod honorowym patronatem Petera VII, Księcia Pszczyńskiego, Hrabiego von Hochberg, Barona na Książu, zawody te połączą elegancję, kunszt powożenia i historyczny urok zamkowego otoczenia.

 

 Co więcej, w tym roku konkurs będzie jednocześnie Pierwszymi Mistrzostwami Polski w Powożeniu Tradycyjnym, gdzie trzech najlepszych polskich zawodników w klasyfikacji generalnej zdobędzie medale mistrzostw.Trzy etapy rywalizacjiKonkurs składa się z trzech widowiskowych części, które pozwolą zaprezentować zarówno umiejętności powożących, jak i piękno zaprzęgów konnych.
 
1. Prezentacja
Pierwszym etapem jest prezentacja, podczas której zaprzęgi oceniane są w pozycji stojącej przez trzech niezależnych sędziów. Pod lupę brane są: ogólny wygląd zaprzęgu (harmonia kolorystyki pojazdu, strojów powożącego, luzaka i pasażerów, dopasowanie koni), kondycja i zachowanie koni (pielęgnacja, jakość kopyt, posłuszeństwo), uprząż (zgodność z tradycją, stan techniczny), pojazd (rok produkcji, akcesoria takie jak lampy czy bat) oraz prezencja osób na powozie (styl ubioru, dbałość o detale, np. rękawiczki czy pozycja lejc). To prawdziwy pokaz elegancji i dbałości o każdy szczegół.
 
2. Próba terenowa
Drugi etap to malownicza próba terenowa w parku i okolicach Zamku Książ. Trasa o długości około 12 km, pokonywana w tempie 10 km/h, jest dostosowana do różnych typów pojazdów konnych. Zawodnicy muszą wykazać się precyzją w zadaniach takich jak cofanie, wolta w jednym ręku, przejazd przez „dywan” czy „kieliszek”. Każda pomoc z zewnątrz lub „demontaż” przeszkody skutkuje punktami karnymi. Użycie hamulców w przeszkodach jest niewskazane, co dodatkowo podkreśla konieczność doskonałego zgrania powożącego z końmi.
 
3. Konkurs zręczności powożenia („kegle”)
Ostatnim sprawdzianem jest próba zręczności, w której liczy się precyzja i posłuszeństwo koni. Zaprzęgi muszą pokonać bramki w odpowiedniej kolejności i kierunku, mieszcząc się w normie czasu. Każda strącona piłka z gumowego stożka (tzw. kegla) to dodatkowe punkty karne. Użycie hamulców również jest penalizowane, co wymaga od powożącego niezwykłej wprawy i harmonii z zaprzęgiem.Ciekawostki i wydarzenia towarzysząceTegoroczny konkurs to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również święto tradycji i kultury.
 
W programie znalazły się wyjątkowe atrakcje, takie jak pokaz hodowlany Stada Ogierów, kaskaderskie popisy, niedzielne „Śniadanie na trawie”, konkurs na najpiękniejszy kapelusz oraz turniej kulinarny. Te wydarzenia sprawią, że weekend w Zamku Książ będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego gościa.Warto również wspomnieć o historycznym kontekście.
 
Dawna wozownia zamkowa w Książu, choć dziś przekształcona na potrzeby stadniny koni śląskich, niegdyś była architektonicznym klejnotem, mieszczącym nawet 60 pojazdów – od karet reprezentacyjnych po codzienne powozy. Archiwalne fotografie autorstwa Louisa Hardouina, zamkowego kucharza i pasjonata fotografii, ukazują bogactwo tych zbiorów, które obsługiwały rezydencję książąt pszczyńskich.
 
Program wydarzenia
Piątek, 18 lipca 2025  Przyjazd ekip startujących, zakwaterowanie  
19:00 – Wieczór Narodów na Zamku Książ
 
Sobota, 19 lipca 2025  12:00 – Etap I: Prezentacja  
17:00 – Inspekcja trasy próby terenowej  
20:00 – Wieczór Galowy w Sali Balowej Zamku Książ
 
Niedziela, 20 lipca 2025  9:00 – Etap II: Próba terenowa  
14:00 – Etap III: Konkurs zręczności powożenia  
Pokaz hodowlany Stada Ogierów  
Dekoracja zwycięzców i Ceremonia Zakończenia Konkursu
 
Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia w Zamku Książ to wydarzenie, które łączy sport, sztukę i historię. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników koni, tradycji i piękna dawnych zaprzęgów do Wałbrzycha. Życzymy zawodnikom precyzyjnej jazdy i niezapomnianych emocji, a publiczności – wspaniałych wrażeń! Zamek Książ i Stado Ogierów, Wałbrzych, 19-20 lipca 2025
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%