Zapoczątkowana 10 lat temu współpraca Zamku Książ i Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaowocowała powrotem do zamku około 100 eksponatów, głównie obrazów, które należały do dawnych właścicieli Książa. Podsumowaniem tej dekady było również odznaczenie dwójki poprzednich prezesów medalami "Zasłużony dla kultury".
Wspólna droga obu instytucji zaczęła się w 2015 roku, gdy prezesem był Krzysztof Urbański. Było to wydarzenie bez precedensu, ponieważ nie zdarzyło się wcześniej, aby tak ścisłą współpracę Muzeum Narodowe nawiązało z instytucją, która nie ma statusu muzeum. Chodziło o przekazywanie w depozyt dzieł sztuki, co wiąże się z bardzo restrykcyjnymi przepisami. Jak twierdzi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski, partnerstwo to opierało się głównie na budowanym przez lata zaufaniu, ale też profesjonalizmowi, jakim wykazywały się kolejne władze zamku i jego pracownicy.
Każdorazowo przyjazd kolejnych dzieł traktowany był jako święto w zamku. Z poszczególnych kolekcji tworzono wystawy w specjalnie zaaranżowanych w tym celu komnatach. Pomieszczenia te były odtwarzane do swojego pierwotnego stanu sprzed przebudowy z czasów II wojny światowej na podstawie archiwalnych zdjęć. Była to bardzo żmudna i kosztowna praca, ale dzięki temu sukcesywnie poszerzano ofertę zwiedzania o kolejne przestrzenie w możliwie najwierniejszy sposób opowiadające o historii obiektu. Najnowsza wystawa z okazji 10-lecia współpracy "Gemma Gemmarum" to kolejne dzieła przekazane przez Muzeum Narodowe, które można oglądać w Sali Krzywej.
Jak podkreśla Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, ta współpraca była możliwa również dzięki przychylności ówczesnej Minister Kultury Małgorzaty Omilanowskiej. Dla miasta była to również niezwykle ważna współpraca, ponieważ pozwoliła rozwinąć się turystycznie. Należy też przypomnieć, że początek współpracy z Muzeum Narodowym zbiegł się w czasie z gorączką złota, która opanowała Wałbrzych wraz z poszukiwaniami Złotego Pociągu. Od tamtych wydarzeń liczba turystów odwiedzających zamek systematycznie rośnie, a dzięki temu są fundusze na dalsze inwestycje.
W świetle zasług przy dotychczasowej współpracy poprzedni prezesi Krzysztof Urbański i Anna Żabska zostali odznaczeni medalami "Zasłużony dla kultury". Szczególne podziękowania otrzymał także były prezes Rafał Wiernicki. Rozpoczęte 10 lat temu "Metamorfozy Zamku Książ" zdaniem dyrektora Piotra Oszczanowskiego dobiegły końca i osiągnęły zamierzony cel. Teraz otwiera się nowy rozdział współpracy, którego efekty będziemy mogli podziwiać w kolejnych latach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz