Wiadomości

Zamknij

Zakończenie roku szkolnego 2025-26

Przemysław Tokarski Przemysław Tokarski 13:11, 27.06.2026
Skomentuj Zakończenie roku szkolnego 2025-26 P.Tokarski

Rok szkolny 2025/2026 przeszedł do historii. Oficjalne miejskie uroczystości pożegnania roku odbyły się w murach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu. Był to czas nie tylko radosnego wyczekiwania na wakacje, ale przede wszystkim podsumowania ogromu pracy, wręczenia zasłużonych nagród oraz ogłoszenia przełomowych inwestycji, które w najbliższych latach zmienią oblicze lokalnej oświaty.

::addons{"type":"youtube","url":"https://youtu.be/MTQhvaopY4A"}

Święto najzdolniejszych i wrażliwych

Uroczystość w PSP nr 2 stała się doskonałą okazją do uhonorowania tych, którzy przez ostatnie dziesięć miesięcy pracowali najciężej. Podczas apelu wręczono nagrody od miasta dla wybitnie uzdolnionych uczniów, którzy swoją pasją i wynikami udowodnili, że ograniczenia nie istnieją. Wyjątkowym punktem programu było przyznanie wyróżnień w ramach programu „Strefa Talentów”, ufundowanych przez Fundację Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK. Doceniono również młodych ludzi o wielkich sercach – specjalne podziękowania otrzymali wolontariusze działający w Klubach Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu, którzy bezinteresownie nieśli pomoc potrzebującym.

Edukacyjny boom za miliony złotych

Obecny na uroczystości Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podkreślił, że mijający rok szkolny obfitował w wyzwania, ale kończy się niezwykle mocnym, wręcz dziejowym akcentem infrastrukturalnym. Na Podzamczu rusza bowiem fizyczna budowa nowoczesnej Szkoły Podstawowej nr 21.

– To przysłowiowe wbicie łopaty zaczyna dwuletni okres budowy wielkiej nowej szkoły na Podzamczu – zapowiedział prezydent Szełemej. – Rozpoczynamy budowę o wartości 70 milionów złotych, która zakończy się właśnie 1 września 2028 roku. Powstanie szkoła dla ponad tysiąca dzieci. Powstanie szkoła spełniająca wyśrubowane, najwyższe standardy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jeśli chodzi o atrakcyjność przestrzeni. Szkoła XXI wieku.

Inwestycja ta jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Prezydent zaznaczył, że to historyczna sprawiedliwość dla regionu borykającego się z trudnymi przemianami po zamknięciu kopalń. Włodarz przypomniał także o innych wielkich projektach termomodernizacyjnych w mieście: zakończonym remoncie SP nr 26 oraz trwających pracach w I LO i II LO (każde o wartości ponad 10 mln zł). Prace remontowe i modernizacyjne będą intensywnie kontynuowane w większości wałbrzyskich placówek przez całe wakacje.

Klimatyczne ostrzeżenie i edukacja kryzysowa

Prezydent Szełemej odniósł się także do panujących upałów, przypominając, że zmiany klimatyczne stają się naszą codziennością. Zaapelował do pedagogów o uświadamianie dzieci w tej kwestii.

– Europa ociepla się dwa razy szybciej niż wszystkie inne miejsca na świecie. Dzieci muszą zdać sobie sprawę, że za 10–15 lat klimat taki, jaki jest obecnie, będzie nie tylko w końcu czerwca, ale być może zacznie się już w maju – mówił Roman Szełemej.

Wskazał przy tym na konieczność dbania o siebie i bliskich w czasie upałów (szczególnie poprzez picie wałbrzyskiej wody z kranu) oraz przestrzeganie zasad higieny, by zapobiegać szerzeniu się chorób zakaźnych (np. żółtaczki). Prezydent zapowiedział również, że od 1 września w szkołach ruszy program edukowania najmłodszych z zakresu obrony cywilnej i zachowania w sytuacjach kryzysowych.

Zdrowie psychiczne i zielona rewolucja

Wiceprezydent Wałbrzycha Anna Elżbieciak-Stec podsumowała działania miękkie, ze szczególnym uwzględnieniem programu wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zapowiedziała, że w czasie wakacji w trzech szkołach zawodowych powstaną specjalne sale wyciszeń, a część placówek otrzyma nowoczesne kabiny akustyczne. Przypomniała również uczniom, że w trakcie wakacji nie zostaną sami – wsparcie psychologiczne będzie cały czas dostępne w Centrum Zdrowia Psychicznego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz MOPS-ie (szczegóły zostaną przesłane przez e-dziennik).

Od nowego roku szkolnego Wałbrzych mocno postawi także na ekologię dzięki nowym środkom zewnętrznym.

– Otrzymaliśmy dofinansowanie i od 1 września we wszystkich wałbrzyskich szkołach podstawowych będziemy realizować program „Szkolni inżynierowie ekologii”, dzięki któremu w wałbrzyskich placówkach powstaną zielone ściany, a w jednej ze szkół ekologiczny ogród – ogłosiła wiceprezydent Elżbieciak-Stec.

Uczniowie szkół podstawowych będą mogli również korzystać z bezpłatnych wycieczek edukacyjnych w ramach reformy „Kompas Jutra”.

Na zakończenie uroczystości wiceprezydent życzyła młodzieży udanego wypoczynku i nawiązywania trwałych relacji:

– Życzę wam, abyście w czasie wakacji poznawali przyjaciół, ale takich rzeczywistych, realnych, takich, którzy w przyszłości będą mogli pójść z wami ramię w ramię.

Fotorelację z wydarzenia znajdziecie na portalu walbrzych24.com

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tvwalbrzych.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%