Zamknij

Imponujące i nieznane wnętrza Starej Kopalni

Przemysław Tokarski Przemysław Tokarski 12:00, 15.08.2025
Skomentuj Adam Rostecki (Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego) Adam Rostecki (Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego)

To była ostatnia szansa, by uwiecznić Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla w Starej Kopalni przed remontem. Dzięki pracy, jaką wykonali specjaliści z Mobilnego Centrum Digitalizacji Instytutu Korfantego możemy zaglądnąć w niedostępne na co dzień przestrzenie. Za kilkanaście miesięcy będziemy mogli porównać, jak zmieniły się te przestrzenie po remoncie.

[FOTORELACJANOWA]543[/FOTORELACJANOWA]

Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla poddawany jest obecnie renowacji. Wszystkie konstrukcje mają zostać zabezpieczone tak, by nie zagrażały turystom, dla których powstanie specjalna trasa zwiedzania. Postindustrialny klimat powinien zostać zachowany, zatem zapowiada się prawdziwy turystyczny hit na mapie Wałbrzycha.

Przed przystąpieniem do prac Stara Kopalnia porozumiała się z Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego, które realizuje projekt Mobline Centrum Digitalizacji. W ramach tej współpracy powstała bogata dokumentacja stanu faktycznego obiektu tuż przed przystąpieniem do renowacji.

- Nasi specjaliści z MBC dokumentowali jedno z najbardziej unikatowych na skalę europejską miejsc postindustrialnych - Starą Kopalnię w Wałbrzychu, a dokładnie nieczynną część jej sortowni. Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez” („Julia”) to unikalny zabytek pochodzący z lat 1911-1914. Dziś wpisany do rejestru zabytków. Sortownia zostanie wkrótce zrewitalizowana w taki sposób, aby turyści mogli ją oglądać z kładek i podestów. Dzięki temu można będzie podziwiać przestrzeń w stanie, w jakim się obecnie znajduje. Kompleks o kubaturze blisko 70 tys. m³ to ciąg technologiczny: sortowania, płuczka i flotacja. Sama architektura jest kształtowana w duchu historyzmu. Obecnie na terenie Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego nie istnieje już żaden zakład mechanicznej przeróbki węgla. Co ciekawe, prawdopodobnie także w górnictwie europejskim nie zachował się zakład przeróbczy z pełnym cyklem technologicznym. Świadczy to o unikatowości kompleksu, stanowiącego niepodważalne dziedzictwo kulturowe – opowiada Adam Rostecki, autor zdjęć, specjalista ds. Mobilnej Digitalizacji Instytutu Korfantego.

W ramach projektu powstała dokumentacja fotograficzna, film i skany 3D. Za zgodą autora publikujemy część zdjęć z tej ciekawej inicjatywy. Więcej o samym projekcie rewitalizacji informowaliśmy tutaj:

[ZT]18734[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%