Szkoła wobec niszczących słów - ochrona bezpiecznej przestrzeni - I Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu zorganizowało konferencję o cyberprzemocy i zagrożeniach w sieci.
W piątek, 28 lutego 2025 roku, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wałbrzychu było organizatorem Regionalnej Konferencji pod hasłem „Szkoła wobec niszczących słów - ochrona bezpiecznej przestrzeni”. Wydarzenie zgromadziło wielu doskonałych prelegentów i uczestników, którzy dyskutowali, jak uzyskać pomoc w skutecznym przeciwdziałaniu hejtowi i cyberprzemocy.
Konferencja rozpoczęła dyrektor Oksana Citak, która przedstawiła ocenę wpływu cyfrowego świata na życie młodych ludzi. Podkreśliła, że Internet stwarza nowe możliwości, ale także zagrożenie, w tym anonimowość, która pozwala omijać wszelkie ograniczenia oraz wywołuje przemoc.
- Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem i wsparciem, gdzie uczymy wartości takich jak empatia i wsparcie dla drugiego człowieka. Współpraca nauczycieli, rodziców i uczniów jest kluczowa w budowaniu kultury dialogu – stwierdziła dyr. Oksana Citak.
Wśród prelegentów konferencji znalazł się profesor Jacek Pyżalski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który omówił wpływ Internetu na dzieci i młodzież. Wskazał, że jako osoby pracujące z młodymi ludźmi nauczyciele mają na to środowisko wpływ, zainspirował uczestników do głębszego zrozumienia czym ta przestrzeń jest i jak z niej można korzystać pobudzając dzieci do rozwoju, do nauki, do robienia rzeczy wartościowych i dobrych.
Dr Aleksandra Krajewska, psychiatra, pokazało w uporządkowany sposób, kiedy sposób korzystania z Internetu może prowadzić do rozwoju zaburzeń, a kiedy jest dla młodych ludzi wspierające. Z kolei sierżant sztabowy Aleksander Karkosz z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przedstawił statystyki związane z cyberprzemocą. Natomiast sędzia Ewa Muzyka z Sądu Rejonowego w Wałbrzychu wprowadziła jeszcze inną perspektywę – z sali sądowej, w której rozstrzygane są tego typu sprawy i podkreśliła, że nieświadomość młodych ludzi dotyczącą nierespektowania zasad, to ważny czynnik doprowadzający do przekraczania prawa. Wskazała, że to jest również zadanie dla osób pracujących z młodzieżą – że właśnie tego musimy nauczyć
Konferencja zamknęła wicedyrektor Małgorzata Simm, podkreślając, że jednym ze środowisk, w którym socjalizują się dzieci i młodzież, obok środowisk tradycyjnych tj. rodzina i szkoła, jest środowisko Internetu i to jest fakt, że powrót do uczenia zasad regulujących życie społeczne to konieczność, że w sytuacji zgłoszenia przemocy DOROŚLI muszą reagować stanowczo i bez lęku, bo przemoc sama się nie kończy.
Podczas tego wydarzenia miała miejsce premiera spektaklu „Jedenaste”. Spektakl, przygotowany przez młodzież I LO w Wałbrzychu, nawiązuje do „jedenastego przykazania” sformułowanego przez Mariana Turskiego: „Nie bądź obojętny”. Jest to głos młodych ludzi, którzy nie godzą się na taki świat. Pragną takiego „gdzie nie będzie winny ten, kto się różni, ten kto jest inny. Gdzie nie będzie rąk, które się podnoszą na innych, ofiar, świadków i winnych, gdzie nie będzie komisji, zbrodni wojennych, sądów do spraw codziennych, dłoni dotykających bez zgody, walk o nienarodzone płody, słów, które kaleczą, ran, które się nie uleczą – bo przecież wszyscy mamy prawo do życia …”
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz