Zamknij

''Nasienie Świętej Figi'' - O Islamie, który dusi

10:13, 31.03.2025 Aktualizacja: 12:15, 31.03.2025
Skomentuj

Nasienie Świętej Figi” Mohammada Rasoulofa otwiera scena, w której pojawia się metafora figowca pagodowego, który rośnie kosztem innych roślin. Jego nasiona, strawione przez ptaki, opadają na korzenie drzew, a figowiec zaczyna wrastać w nie, wypuszczając korzenie, które ostatecznie je duszą. Ten pozornie banalny element staje się punktem wyjścia do głębokiej analizy sytuacji w Iranie, gdzie ideologia religijna przenika struktury państwowe i rodzinne.

 

Film, stworzony w tajemnicy, odzwierciedla strach przed władzami Islamskiej Republiki Iranu; reżyser rzadko pojawiał się na planie, a aktorzy poznawali jego nazwisko dopiero przy wejściu na plan zdjęciowy.

Fabuła koncentruje się na Imanie, prawniku, który awansuje na sędziego śledczego Sądu Rewolucyjnego. Jego nowe obowiązki, w obliczu narastających protestów oraz trudnej sytuacji w kraju, czynią jego życie coraz bardziej niebezpiecznym.

Zgodnie z zasadą kompozycyjną Czechowa – „jeśli w pierwszym akcie powiesiłeś strzelbę na ścianie, to w kolejnym musi wystrzelić” – w „Nasieniu Świętej Figi” nie znajdziemy strzelby, lecz pistolet. Iman nie cieszy się sympatią w pracy, a broń, którą otrzymał, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy jedna z jego córek bierze udział w zamieszkach, widzowie zostają wciągnięci w rosnącą spiralę konfliktu i emocji.

„Nasienie Świętej Figi” zdobyło uznanie na międzynarodowych festiwalach, w tym nominację do Oscara. Jego wizualna narracja oraz muzyka prezentują wysoki poziom artystyczny. Aktorstwo, choć nie zawsze na najwyższym poziomie, jest wiarygodne i realistyczne. Rasoulof, świadomie lub nie, czerpie inspirację z twórczości Michaela Haneke, co widać w wielu aspektach narracji, lecz robi to w unikalny sposób.

Film staje się mocnym głosem w debacie na temat buntu i sytuacji kobiet w świecie Islamu. Pełen oskarżeń, ukazuje mechanizmy terroru, które zjawiły się w społeczeństwie. „Nasienie Świętej Figi” to dzieło, które zdecydowanie warto zobaczyć

OCENA: 7/10

Film możesz zobaczyć w Kinie Apollo. Szczegółowy repertuar znajdziesz tutaj 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%