Zamknij

"Wałbrzych miastem Młodzieży": Głos młodych, którego nie można ignorować

Marek SzelesMarek Szeles 06:40, 23.04.2025
Skomentuj

Młodzież nie chce tylko mówić – chce działać. A miasto, które aspiruje do miana przyjaznego młodym, musi nie tylko słuchać, ale także realizować ich potrzeby. W Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu odbyła się kolejna edycja konkursu „Wałbrzych miastem Młodzieży”, która pokazała jasno: młodzi ludzie mają konkretną wizję swojego miasta. I nie chcą już dłużej czekać, aż ktoś ją zrealizuje za nich.

Nie chodzi o miejsca – chodzi o relacje

- Młodzi chcą się ze sobą spotykać, a w tych czasach to cenna informacja. Potrzebują tylko do tego fajnych miejsc – mówią nauczyciele z ZSP „Energetyk”, organizatorzy konkursu. W pracach konkursowych wybrzmiewa wspólny wniosek: Wałbrzych potrzebuje nowoczesnych przestrzeni społecznych, w których młodzież poczuje się jak u siebie.

Nie chodzi o kolejną siłownię pod chmurką czy alejkę w parku. Chodzi o miejsca, które sprzyjają dialogowi, relacjom, kreatywności i współdziałaniu. Takie, które odpowiadają na realne potrzeby młodego pokolenia.

Strefy chilloutu zamiast "ładnych ale pustych" parków

Wśród propozycji pojawiały się strefy chilloutowe – z wygodnymi leżakami, muzyką, grami planszowymi, a nawet miejscami do występów artystycznych. Tego typu przestrzenie są już standardem w wielu miastach – od Krakowa po Zieloną Górę. Nawet Katowice – kiedyś stereotypowo postrzegane jako przemysłowa szarość – przeszły rewolucję i dziś rynek miasta tętni życiem młodych ludzi, street artu i miejskiej kultury.

Czy Wałbrzych może pójść tą samą drogą? Może – pod warunkiem, że zaprojektuje nowe miejsca razem z młodzieżą.

Oddajcie młodym przestrzeń – i budżet

Jednym z ważniejszych postulatów jest wydzielenie środków dla młodzieży na realizację ich projektów. W dyskusji, która coraz częściej pojawia się w ogólnopolskiej debacie publicznej, stawiany jest wniosek, aby wyłączyć radnych danego miasta z głosowania i tworzenia projektów w ramach budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) – właśnie po to, by oddać głos mieszkańcom. Radni mają możliwości, inicjatywę uchwałodawczą, mogą przekonywać do swojego pomysłu prezydenta i składać projekt uchwały. Wydaje się, że aktywność radnych w realizacji budżetu obywatelskiego śmiało mogą przejąć młodzi ludzie. Ten budżet jest przecież po to, aby aktywizować społeczeństwo obywatelskie. 

Młodzi chcą tworzyć. Chcą mieć dostęp do grantów, mentoringu, doradztwa. Chcą wiedzieć, że ich pomysły mają szansę na realizację. I wbrew pozorom – nie oczekują gruszek na wierzbie, tylko realnej szansy, by zmieniać swoje miasto.

Sztuka, która przemawia

Uczestnicy konkursu zwrócili uwagę na potrzebę większej obecności sztuki w przestrzeni miejskiej. Murale, wystawy, projekty muzyczne, street art – to nie tylko działania estetyczne. To wyraz tożsamości, głosu pokolenia, które szuka swojego miejsca. Jak pokazuje przykład Bystrzycy Kłodzkiej i jej projektu muralowego z koncertami rapowymi i warsztatami – młodzieżowe projekty artystyczne potrafią połączyć pokolenia i dać miastu nową energię.

Street Art w Bystrzycy Kłodzkiej, malują nowy mural

Eventy blisko ludzi, nie tylko w centrum

Choć Wałbrzych może pochwalić się bogatym kalendarzem kulturalnym, młodzi uczestnicy konkursu zauważają jedno: brakuje wydarzeń szytych na ich miarę i odbywających się tam, gdzie naprawdę żyją – na Piaskowej Górze, Podzamczu, Białym Kamieniu. Może czas wrócić do pomysłu organizowania Dni Wałbrzycha nie tylko na Starej Kopalni, ale też w dzielnicach?

Galeria czy pociąg do Wrocławia – co dziś wybiera młodzież?

Wielu młodych ludzi pytanych o miejsce spotkań w Wałbrzychu wskazuje... galerię handlową. Inni – nieco cynicznie – „pociąg do Wrocławia”. To mocne sygnały. Nie wystarczy postawić nowej ławki czy otworzyć kolejnego boiska. Trzeba zapytać młodych, czego naprawdę potrzebują – i ich wysłuchać.

Laureaci z pasją i pomysłem

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali:

Mirra Tarasevitch – I miejsce (ZSP „Energetyk” w Wałbrzychu)

Zofia Niebieszczańska – II miejsce (LO nr 3 w Wałbrzychu)

Diana Osadchuk – III miejsce (ZSP „Energetyk”)

Wyróżnienia: Aleksandra Gajewska, Justyna Petrica, Julia Baran.

Czas dorosnąć do oczekiwań młodzieży

Młodzież w Wałbrzychu nie chce być tłem wydarzeń. Chce być ich częścią i inicjatorem. Konkurs „Wałbrzych miastem Młodzieży” pokazał, że młodzi mają głos – teraz pytanie, czy miasto będzie chciało go wysłuchać. 

[FOTORELACJA]255[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%