Zamknij

Wałbrzyskie dzieciaki z wielkim sukcesem czyli ZUS-ówka

Marek SzelesMarek Szeles 17:30, 10.05.2025
Skomentuj

To był prawdziwy pokaz młodzieńczej siły, pomysłowości i świeżego spojrzenia. Choć finał dolnośląskiego konkursu plastyczno-filmowego „Projekt z ZUSówką” odbywał się w Legnicy, prawdziwymi gwiazdami wydarzenia okazali się uczniowie z Wałbrzycha. Aż 9 z 11 nagrodzonych prac wyszło spod rąk wałbrzyskich dzieciaków. Czy to tylko lokalny sukces? Nie. To wyraźny sygnał, że młodzi ludzie z tego regionu mają nie tylko talent, ale i głos – głos, który potrafi przekazać ważne społecznie przesłanie.

Niech dorośli się uczą – o ubezpieczeniach z humorem i lekkością

Gdyby zapytać przeciętnego dorosłego, co sądzi o ubezpieczeniach społecznych, większość zapewne westchnęłaby zniechęcona. A teraz wyobraźmy sobie, że ten sam temat biorą na warsztat uczniowie podstawówek. Komiksy, filmiki, plakaty, rolki – pełne humoru, prostych wyjaśnień i autentycznej refleksji. Nie ma w tym ani grama sztuczności czy urzędowego języka, za to jest energia i szczerość, jakiej często brakuje dorosłym debatom o systemie emerytalnym.

I właśnie takie prace – z Wałbrzycha, Świdnicy i Pisarzowic – podbiły serca jury.– Ocena była trudna, bo poziom był bardzo wysoki, a prace pełne ciekawych technik i pomysłów – mówiła Emilia Nowakowska z legnickiego ZUS.

Co naprawdę znaczy ten sukces?

Za zwycięskimi projektami stoją nazwiska konkretnych uczniów – Franka, Natalii, Zuzi, Jonasza, Ignacego, Alana, Dominika. To ich kreatywność i wyobraźnia popchnęły prace z Dolnego Śląska aż do ogólnopolskiego etapu konkursu. Ale za tym sukcesem kryje się coś więcej: pokaz siły lokalnych środowisk, nauczycieli i dzieci, które potrafią udowodnić, że Wałbrzych nie tylko jest na mapie, ale też potrafi świecić przykładem.

W finale rywalizowało 89 uczniów z 24 szkół całego regionu. Najlepsze projekty już teraz można oglądać na stronie ZUS, a przed 1 czerwca poznamy zwycięzców ogólnopolskiego etapu. Dolnośląskie prace będą walczyć z projektami z całej Polski – i mają ogromne szanse na sukces.

Młodzi mówią: „To nasza przyszłość”

Czemu taki konkurs w ogóle powstał? Bo jak podkreśla Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, to właśnie młodzi są przyszłymi klientami systemu ubezpieczeń społecznych. I im wcześniej zrozumieją, jak działa ten mechanizm, tym lepiej będą mogli dbać o swoje prawa i obowiązki w dorosłym życiu.

I tu dochodzimy do sedna: kiedy dzieci potrafią w prostych słowach, przez zabawę i sztukę, pokazać wagę systemu, który dla większości dorosłych jest labiryntem paragrafów, oznacza to, że mamy szansę wychować bardziej świadome pokolenie.

Gala pełna nauki i zabawy

Finałowa gala w Centrum Witelona w Legnicy nie była tylko rozdaniem nagród. To było wielkie święto młodej kreatywności. Uczestnicy mogli zajrzeć do wnętrza gigantycznego modelu oka, eksperymentować z iluzjami optycznymi, bawić się hologramami i odkrywać nowoczesne technologie inspirowane odkryciami samego Witelona.

Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Legnicy, a partnerami były m.in. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, KGHM Polska Miedź i Urząd Miasta Legnicy. Za organizację regionalną odpowiadał Oddział ZUS w Legnicy.

To dopiero początek!

Wałbrzych może być dziś dumny. Nie tylko z liczby nagród, ale z tego, że jego młodzi mieszkańcy potrafią opowiadać o poważnych sprawach z lekkością, której tak brakuje dorosłym. Ten konkurs pokazał jedno: kiedy da się dzieciom głos i przestrzeń do twórczości, mogą zdziałać naprawdę wielkie rzeczy.

Trzymamy kciuki za dalszy etap i z niecierpliwością czekamy na ogólnopolskie wyniki. Wałbrzych, Świdnica, Pisarzowice – pokazaliście, że potraficie!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%