Zamknij

Festiwal Góry Literatury 2025: słowa przeciwko manipulacji, dezinformacji, hejtowi

Marek SzelesMarek Szeles 13:40, 23.05.2025 Aktualizacja: 13:52, 23.05.2025
Skomentuj

W tym roku Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza na jedenastą edycję Festiwalu Góry Literatury, która odbędzie się w dniach 4–12 lipca w ponad 20 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej, Aglomeracji Wałbrzyskiej i Kotliny Dzierżoniowskiej. Pod hasłem „Manipulacja, dezinformacja, hejt” organizatorzy stawiają przed sobą – i przed uczestnikami – niezwykle ważne zadanie: zrozumieć i przeciwstawić się mechanizmom kłamstwa, które w ostatnich latach zatruwają przestrzeń publiczną.

- W globalnej wojnie o przywództwo nad światem informacja wykorzystywana jest jako broń, za pomocą której można wprowadzić w błąd, zmanipulować, oszukać, zwieść i w końcu zabić.- te słowa Olgi Tokarczuk wygłoszone podczas ceremonii doktoratu honoris causa na Sorbonie wyznaczają ton tegorocznych debat.

Ponad 160 wydarzeń i ponad 200 gości

Przez dziewięć festiwalowych dni czytelnicy spotkają się z gronem wybitnych pisarzy, publicystów, filozofów i naukowców – od noblistki Olgi Tokarczuk, przez Götza Aly’ego, Anne Applebaum i Patricka Radden-Keefe’a, po naszych najważniejszych komentatorów: Joannę Bator, Adama Michnika, Wojciecha Technika czy Jerzego Owsiaka. Niemal 80 spotkań autorskich i debat uzupełni rekordowa liczba 25 warsztatów i seminariów Latającego Uniwersytetu Ludowego, a program Małych Gór Literatury zadba o najmłodszych – m.in. warsztaty z Malwiną Hajduk i Bogusiem Janiszewskim.

Szerokie spojrzenie na dezinformację

Festiwal analizuje „manipulację, dezinformację i hejt” na wielu poziomach – społecznym, ekologicznym, technologicznym, psychologicznym i politycznym. Wśród tematów:

  • Jak działa propaganda i fabrykowanie faktów?
  • Wpływ mediów społecznościowych na przemoc słowną
  • Rola literatury i fikcji w walce z fałszem
  • Dezinformacja wobec kryzysu klimatycznego

Głośne lektury i sztuka

Tradycyjnie nie zabraknie pasm performatywnych: na Zamku Sarny Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn odtworzą fragmenty „Ziemi obiecanej” Reymonta, Marek Kondrat, Andrzej Seweryn i Maciej Stuhr przeczytają opowiadanie „Próba generalna” Olgi Tokarczuk, a Maja Ostaszewska sięgnie po teksty Wiktorii Ameliny. W ramach festiwalowej wystawy „Po deszczu” prace kilkudziesięciu artystek i artystów – m.in. Joanny Concejo czy Poli Dwurnik – przywołają dramatyczne wspomnienia zeszłorocznej powodzi.

Muzyka i teatr

Wieczory wypełnią koncerty – od jazzu Trio Możdżer-Danielsson-Fresco, przez rockowe brzmienia Pidżamy Porno, po recital Artura Andrusa. Amatorskie teatry zaistnieją na profesjonalnej scenie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, a Tour de Konstytucja zaprosi do wspólnej akcji obywatelskiej.

Jak wziąć udział?

Większość wydarzeń jest bezpłatna. Bilety na spotkania i koncerty w Zamku Sarny (4–6 i 11–12 lipca) można kupić w przedsprzedaży od 160 zł za dzień lub w formie karnetu od 272 zł. Wejściówki na sesje w Starej Kopalni wkrótce dostępne bezpłatnie na starakopalnia.pl. Warsztaty Latającego Uniwersytetu i Małych Gór Literatury wymagają rejestracji na adres [email protected].

Szczegółowy program, informacje o akredytacji medialnej oraz materiały promocyjne dostępne są na stronie Fundacji Olgi Tokarczuk oraz w mediach społecznościowych Festiwalu Góry Literatury.

Do zobaczenia w Górach Literackich – tam, gdzie słowo staje się narzędziem walki o prawdę!

Foto: Festiwal Góry Literatury 2024

[FOTORELACJA]366[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%