Zespół Szkół nr 5 im. M. Hubera w Wałbrzychu jest w żałobie. Jeden z uczniów odebrał sobie życie w lesie niedaleko torów kolejowych. Bezpośrednim impulsem stała się bójka, do której doszło dzień wcześniej na terenie szkoły. Ale przyczyna prawdopodobnie leży gdzie indziej.
Podczas starcia jeden z nastolatków przydusił rywala, który stracił przytomność. Sprawca uciekł, przekonany, że zabił kolegę. Prawdopodobnie przytłoczony poczuciem winy lub konsekwencjami, które go czekały, targnął się na swoje życie. Dyrekcja szkoły potwierdza, że doszło do tego tragicznego wydarzenia.
Poszkodowanemu w bójce udzielona została pomoc. Okazało się bowiem, że jedynie stracił przytomność a jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Sprawca uciekł, nie czekając na konsekwencje. W jego kartotece odnotowane są wcześniejsze naruszenia dyscypliny i zasad współżycia społecznego. Chłopak w najbliższym czasie miał trafić do ośrodka socjoterapeutycznym.
Nie można porównywać tego przypadku z wcześniejszymi samobójstwami wałbrzyskich nastolatków w kwietniu 2025, ale ich wspólnym mianownikiem jest brak odpowiedniego wsparcia psychologicznego dla młodzieży w kryzysie. Pokazują to statystyki.
Spadek liczby samobójstw, wzrost prób samobójczych
Co prawda w 2024 r. w Polsce odnotowano 4 845 samobójstw zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci i młodzieży, czyli o 388 mniej niż w 2023 r. Jednak z drugiej strony – liczba prób samobójczych wzrosła. W 2024 r. zarejestrowano 2 054 prób wśród młodzieży do 18 lat (+3 %). Między 2013 a 2024 r. liczba prób samobójczych w wieku 13–18 lat wzrosła 6-krotnie – z 348 do 2 092. W 2024 r. 124 nastolatków popełniło samobójstwo.
Dane Eurostatu wskazują, że w grupie wiekowej 15–19 lat samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci. Zgodnie z WHO globalna częstość samobójstw wśród nastolatków wynosi około 7,4 na 100 000.
Co te dane mówią o młodzieży?
Zbieżność mniejszej liczby zgonów z rosnącą liczbą prób sugeruje lepszą interwencję służb i rosnącą gotowość do szukania pomocy psychologicznej. Znaczy to zarówno rosnącą skuteczność, jak i docieranie do młodzieży w kryzysie. W programie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 powstają nowe standardy wsparcia i skoordynowane działania interdyscyplinarne – co może już przynosić efekt Wsparcie i terapia powinny być nie tylko dostępne, ale również proaktywne – szczególnie w środowisku szkolnym i rodzinach, szczególnie kiedy młodzi ludzie mają historię zachowań przekraczających normy społeczne.
Jeśli coś cię przytłacza – nie czekaj, działaj. Możesz skontaktować się z:
Olci12:44, 18.06.2025
chłopak nie może już się obronić więc całą winę najlepiej zrzucić na niego. Wiecie czemu się pobili? Nie bo to już nie jest ważne prawda?
Arni12:56, 18.06.2025
Ja nie widzę, żeby ktoś tu kogoś winił. Cały materiał jest o tym, że młodzi są słabi psychicznie i to jest prawda. A powód bójki? Co a różnica, skoro chłopak nie żyje!
Alek18:26, 18.06.2025
Kolejny raz ktoś mrognął, przeoczył i straciliśmy kolejne dziecko...dziecko, które straciło nadzieję, że można żyć, że dorośli jakoś zaradzą...nie zaradzili... kolejna rodzina przechodzi koszmar życia, ktoś znowu stracił przyjaciela.
jula19:52, 18.06.2025
ta szkoła to nie szkoła nic nie robią, zero pomocy zero wsparcia udają że się nic nie stało..
Tedka 09:43, 19.06.2025
Ludzie, wy jesteście nie normalni?! Chłopak był w okropnym stanie, wy jeszcze najeżdżacie na osobie która nie żyje?! Halo? Nie wiecie naprawdę jaka była prawda! Nie ważne kto zaczął i o co poszło. Dla was liczy się *%#)!& sensacja z plotek bo nie macie o czym gadać.
0 0
Nie żyje bo się wystraszył że nikt go nie będzie chciał nawet wysłuchać. Dorośli nigdy nie słuchają... Bał się.