W Zamku Książ odtworzono tzw. Gabinet Osobliwości hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberg. Główny wystrój stanowią w nim oryginalne meble a na półkach, podobnie jak za czasów hrabiego znajdziemy nietuzinkowe eksponaty przekazane na wystawę przez muzea i prywatnych kolekcjonerów.
[FOTORELACJANOWA]459[/FOTORELACJANOWA]
Proces odzyskiwania zabytkowych mebli był bardzo czasochłonny i kosztowny. Łącznie renowacja 8 gablot i zegara kosztowała ponad 700 tysięcy złotych. Wynikało to z faktu, że liczą sobie ponad 300 lat i były wykonane na specjalne zamówienie dawnego właściciela Książa, który bardzo upodobał sobie styl barokowy. Duży wpływ miało też to, że przez wiele lat zalegały w muzealnych magazynach, bez jakiejkolwiek konserwacji. Z zamku zostały wywiezione 80 lat temu i trafiły do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie niedawno zostały zidentyfikowane przez obecnego kierownika Muzeum Zamkowego w Poznaniu Michała Błaszczyńskiego. Dzięki współpracy z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu udało się je sprowadzić do Wałbrzycha, a renowację w całości sfinansował Zamek Ksiaż, gdzie ostatecznie wróciły po latach i zdobią nowy "Gabinet Osobliwości".
[ZT]14544[/ZT]
Gabloty po renowacji są tak okazałe i bogato zdobione, że same z siebie stanowiłyby doskonały element wystroju, ale postanowiono pójść krok dalej i zapełnić ich półki. Wprawdzie nie wszystkie przedmioty są bezpośrednio związane z zamkiem i nie są to elementy kolekcji hrabiego, ale w pełni oddają ideę tego, co było w zamyśle ich właściciela.
Wystawa jest też okazją, by przybliżyć turystom postać Konrada Ernesta Maksymiliana, któremu Zamek Książ zawdzięcza między innymi swój barokowy wystrój i najbardziej rozpoznawalną salę, która nosi jego imię.
Z wcześniejszych zapowiedzi wiemy, że trwają starania, aby sprowadzić do zamku ostatnią, dziewiątą gablotę. Toczą się także rozmowy z kolejnymi kolekcjonerami, którzy mogliby wzbogacić zbiór eksponatów o kolejne ciekawe elementy. Obecnie w gablotach zobaczyć można 110 przedmiotów, a wśród nich czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego, fragment ciosu mamuta, meteoryt, oryginalną chińską porcelanę, czy liczne pamiątki po dawnych właścicielach Książa. Wystawa jest dostępna dla turystów od 1 lipca i jest częścią trasy zwiedzania Zamku Książ.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz