W piątkowy wieczór 11 lipca o godzinie 21:00 Jedlina-Zdrój stanie się na chwilę planem filmowym sprzed lat. W zabytkowym kościele poewangelickim przy ul. Jana Pawła II odbędzie się pokaz słynnej „Lalki” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
To część ogólnopolskiego projektu ROK HASA, który łączy kino z przestrzenią – dosłownie. Pokazy filmów odbywają się w miejscach związanych z ich powstawaniem, często zapomnianych, ale silnie obecnych w języku filmowym reżysera. Widzowie mają dzięki temu niepowtarzalną okazję obejrzeć dzieła Hasa w miejscach, które same w sobie stają się bohaterami seansu.
Jedlina-Zdrój – filmowa historia na nowo
Nieprzypadkowo „Lalka” została wybrana do projekcji właśnie w Jedlinie-Zdroju. To tutaj, na miejscowej stacji kolejowej, kręcono jedne z ujęć filmu. Dziś stacja pełni już tylko funkcję przystanku pasażerskiego, ale dla miłośników kina – zwłaszcza twórczości Wojciecha Jerzego Hasa – to przestrzeń o szczególnej symbolice. Projekt ROK HASA przywraca takim miejscom należne im miejsce w historii polskiego kina.
Filmowa adaptacja powieści Bolesława Prusa z 1968 roku to dzieło wyjątkowe – zarówno pod względem artystycznym, jak i obsadowym. W roli Stanisława Wokulskiego wystąpił Mariusz Dmochowski, a w roli Izabeli Łęckiej – Beata Tyszkiewicz. Has z niezwykłą dbałością oddał atmosferę epoki i dramat emocjonalny głównych bohaterów, tworząc film, który do dziś porusza i inspiruje.
Kino z historią w tle
Organizatorzy projektu podkreślają, że ROK HASA to nie tylko kino – to spotkanie z pamięcią miejsca, z historią, z wrażliwością jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Pokazy odbywają się m.in. w Kłodzku, Wrocławiu i Jedlinie-Zdroju, wpisując się w szerszy kontekst kulturowy i edukacyjny.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Pokaz filmu „Lalka” – piątek, 11 lipca, godz. 21:00, kościół poewangelicki przy ul. Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju.To wyjątkowa okazja, by zobaczyć klasykę polskiego kina w miejscu, gdzie historia literacka i filmowa spotykają się z przestrzenią Dolnego Śląska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz