Zamknij

112

Kiedy kobieta znęca się nad mężczyzną

Marek SzelesMarek Szeles 14:49, 11.07.2025 Aktualizacja: 14:49, 11.07.2025
Skomentuj

Przemoc domowa bez stereotypów. Choć sytuacja miała miejsce w Legnicy, warto ją poznać. Kobieta znęcała się nad mężem – trafiła do aresztu. Zazwyczaj, gdy mówimy o przemocy domowej, w roli ofiary widzimy kobietę, a w roli sprawcy – mężczyznę. Tymczasem rzeczywistość jest bardziej złożona. Ostatnie wydarzenia z Legnicy brutalnie obalają ten schemat – to kobieta była oprawczynią, a mężczyzna – jej ofiarą.

Do dramatycznego zdarzenia doszło 7 lipca 2025 roku. Policjanci z Legnicy zostali wezwani do jednej z kamienic w mieście po zgłoszeniu awantury domowej. Na miejscu zastali 54-letnią kobietę, która – jak ustalono – będąc pod wpływem alkoholu groziła swojemu mężowi śmiercią, wszczynała awantury i używała wobec niego wyzwisk. Mężczyzna nie był w stanie poradzić sobie z sytuacją, która – jak się okazało – trwała od miesięcy.

Kobieta została natychmiast zatrzymana i przewieziona do aresztu. Podczas interwencji znieważyła jedną z funkcjonariuszek. Okazało się również, że od dłuższego czasu powinna była odbywać przymusowe leczenie – które samowolnie przerwała.

Zebrane przez śledczych dowody pozwoliły na postawienie jej trzech zarzutów: znęcania się psychicznego nad członkiem rodziny, nierealizowania obowiązku leczenia oraz znieważenia funkcjonariuszki publicznej. Sąd, na wniosek prokuratury, zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec kobiety.

Przemoc to nie tylko fizyczne ciosy

To wydarzenie to nie tylko kolejna interwencja policyjna – to ważny głos w dyskusji o przemocy domowej. Pokazuje, że problem ten nie zna płci. Przemoc psychiczna – choć często mniej widoczna niż fizyczna – może być równie niszcząca. Stałe groźby, zastraszanie, poniżanie, kontrolowanie – to wszystko wpisuje się w definicję znęcania.

Zgodnie z obowiązującym prawem, sprawca przemocy – niezależnie od płci – może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Przemoc domowa to nie sprawa prywatna

Dramat rozgrywający się za zamkniętymi drzwiami nie jest „wewnętrzną sprawą rodziny”. To przestępstwo, które wymaga reakcji. I, jak pokazuje przykład z Legnicy, odwaga otoczenia oraz zdecydowana reakcja służb mogą zakończyć dramat ofiary i zapobiec tragedii.

Każdy, kto doświadcza przemocy – fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej – powinien wiedzieć, że nie jest sam. Pomoc można uzyskać anonimowo i bezpłatnie:

  • 800 120 002 – „Niebieska Linia”
  • 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania
  • 116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna
  • 112 – numer alarmowy

Nie stereotypy, a rzeczywistość

Ta historia pokazuje coś jeszcze – że musimy odejść od myślenia stereotypami. Przemoc nie ma jednej twarzy. Czasem to kobieta rani mężczyznę. Czasem dzieci cierpią przez ojców, ale i przez matki. Każdy przypadek zasługuje na to, by go dostrzec, wysłuchać i zatrzymać. Bo milczenie – to sprzymierzeniec przemocy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%