Planujesz zaciągnąć kredyt bankowych? Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje pożyczek. Poznaj najważniejsze różnice między nimi. Ta wiedza może przydać się podczas przeglądania ofert różnych banków. Dowiedz się, jak wybrać najlepiej dopasowany kredyt.
Kredyty gotówkowe
Najpopularniejszym rodzajem kredytu, jaki możesz zaciągnąć w banku, jest kredyt gotówkowy. Pożyczone w jego ramach pieniądze przeznaczysz na dowolny cel np. remont lub wakacje. Maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat.
Z kredytu gotówkowego skorzystaj, jeśli potrzebujesz maksymalnie 200 000 – 255 550 zł. Górną granicę określa bowiem ustawa o kredycie konsumenckim. Zaletą jest brak zabezpieczenia, co zdecydowanie ułatwia jego uzyskanie. Wniosek możesz złożyć online bez wychodzenia z domu, a decyzję otrzymać nawet w ciągu kilku minut.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytu gotówkowego? Sprawdź informacje zawarte w artykule: https://rankomat.pl/finanse/kredyty-gotowkowe/.
Kredyty hipoteczne
Kredyt hipoteczny jest udzielany na konkretny cel, najczęściej na zakup lub budowę nieruchomości. Jest to zobowiązanie zaciągane zazwyczaj na 30-35 lat. Wymaga on zabezpieczenia, którym jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości i wpisana do księgi wieczystej. W przypadku problemów z terminową spłatą rat, bank może w ostateczności przejąć np. mieszkanie lub dom oraz je sprzedać, aby odzyskać należności.
Ze względu na to, że kredyt hipoteczny jest udzielany na wysoką kwotę, jego uzyskanie jest bardziej skomplikowane i czasochłonne niż w przypadku kredytu gotówkowego. Wymaga zgromadzenia i przedstawienia wielu dokumentów związanych z samą nieruchomości np. pozwolenia na budowę lub wypisu z centralnej ewidencji gruntów i budynków oraz potwierdzających zdolność kredytową np.:
Dokładna lista dokumentów zależy od źródła dochodu. W przypadku kredytu hipotecznego niezbędny jest również wkład własny. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego powinien on wynosić minimum 20%. Banki oferują możliwość wniesienia wkładu własnego w wysokości 10% pod warunkiem skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia.
Kredyty konsolidacyjne
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które spłacają inne zobowiązania i chcą zamienić kilka rat w jedną. Dzięki temu możliwe jest obniżenie wysokości comiesięcznych wydatków oraz odzyskanie płynności finansowej. Co ważne, z kredytu konsolidacyjnego na spłatę innych zadłużeń możesz skorzystać, jeśli nie masz zaległości i wywiązujesz się z warunków zawartych umów. Jeśli zalegasz ze spłatą rat, musisz liczyć się z odmowną decyzją banku.
Kredyt konsolidacyjny wiąże się najczęściej z wyższymi kosztami ze względu na wydłużenie okresu finansowania. Jednak jedna niższa rata może znacząco odciążyć twój domowy budżet.
Kredyty samochodowe
Kredyt samochodowy jest pożyczką celową. Bank udziela go na konkretny cel np. zakup samochodu. Wymaga zabezpieczenia w formie:
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytów samochodowych? Sprawdź informacje na stronie: https://rankomat.pl/finanse/kredyty-samochodowe/.
Jak wybrać kredyt dopasowany do potrzeb?
Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt, przede wszystkim ustal swój cel, na jaki potrzebujesz pieniędzy. Jeśli chcesz zrobić remont mieszkania czy wymienić sprzęty AGD w domu, to najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Jeżeli jednak potrzebujesz sporej kwoty np. 400 000 zł, to pomyśl o kredycie hipotecznym.
Analizując oferty banków, zwróć uwagę na całkowite koszty. Obejmują one zarówno odsetki związane z oprocentowaniem, jak i marżę i prowizję banku, a także dodatkowe opłaty związane np. z ubezpieczeniem. Aby sprawdzić, która propozycja jest najatrakcyjniejsza, weź pod uwagę Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Ten parametr dostarczy ci informacji na temat kosztów kredytu. Aby był miarodajny, musisz uwzględnić pożyczkę na identyczną kwotę i taki sam okres.
Ważny jest także rodzaj oprocentowania. Może być ono zmienne lub stałe. W pierwszym przypadku jest ono zależne od poziomu stóp procentowych. Jeśli są podwyższane, będzie płacić więcej. Jeżeli jednak spadną, odczujesz to dzięki niższej racie. Oprocentowanie stałe jest niezmienne i niezależne od wahania stóp procentowych. Zapewnia stabilność i pozwala przewidzieć koszty w dłuższej perspektywie. Jeśli masz wątpliwości związane z warunkami kredytu, jaki chcesz zaciągnąć, skorzystaj z pomocy doradcy finansowego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz