Stara Kopalnia znowu zaskakuje. Tym razem nie historią górnictwa, ale... naukową przygodą dla najmłodszych. A wszystko dzięki projektowi „Bliżej Nauki. Młodzi Odkrywcy”, który łączy wielkie postacie, nowoczesne technologie i dziecięcą ciekawość świata.
Jeszcze niedawno przez szyby Starej Kopalni przewijały się tysiące ton węgla. Dziś, w tych samych murach, kiełkuje coś zupełnie innego – głód wiedzy. A że nie brakuje młodych umysłów spragnionych odkrywania świata, Stara Kopalnia postanowiła zaprosić dzieci i młodzież do wyjątkowej podróży: od Marii Skłodowskiej-Curie, przez Jana Czochralskiego, aż po... własnoręcznie wydrukowane wynalazki na drukarce 3D.
Brzmi zbyt ambitnie jak na zajęcia pozalekcyjne? A jednak!
Nauka, która wciąga
Projekt „Bliżej Nauki. Młodzi Odkrywcy” to nie nudne wykłady ani wykresy na tablicy. To żywa, interaktywna przygoda, w której dzieci same będą eksperymentować, budować, testować, programować i... tworzyć. Bo każde spotkanie kończyć się będzie pracą artystyczną inspirowaną omawianą dziedziną.
W rolach głównych: wielcy Polacy, o których nie mówi się dziś dość głośno. Maria Skłodowska-Curie – wiadomo. Ale już Jan Czochralski? Mało kto wie, że ten polski chemik opracował metodę produkcji kryształów krzemu – czyli to, bez czego nie byłoby smartfonów, komputerów i całego współczesnego świata.
Wielka nauka za małe pieniądze? Nie tym razem
Wielu narzeka, że dobre pomysły nie mają szans bez funduszy. Tym razem jest inaczej. Dofinansowanie wynosi aż 211 tysięcy złotych, a cały projekt zamknie się w 230 tysiącach. To pieniądze, które realnie zmieniają przestrzeń edukacyjną. W Starej Kopalni pojawią się m.in.:
To nie zabawki, to narzędzia przyszłości, które mają szansę rozbudzić w dzieciakach coś więcej niż zainteresowanie – prawdziwą pasję.
Stara Kopalnia = Nowe Horyzonty
Kiedyś czarne złoto, dziś białe fartuchy i kolorowe eksperymenty. Stara Kopalnia pokazuje, że miejsce z przemysłową przeszłością może mieć naukową przyszłość. A centrum nauki SOWA, które działa przy instytucji, zyskuje właśnie kolejną funkcję: stanie się przestrzenią do prezentacji dziecięcej kreatywności. Bo finał projektu to wystawa najciekawszych prac uczestników, zaplanowana na grudzień.
Edukacja to nie przywilej. To obowiązek dorosłych
Dobrze widzieć, że w Wałbrzychu rozumie się jedno: jeśli chcemy przyszłości z odważnymi, myślącymi i zaangażowanymi obywatelami – musimy dziś postawić na dzieci. I nie tylko na oceny czy podręczniki, ale na inspirację, eksperyment, radość z odkrywania.
„Bliżej Nauki. Młodzi Odkrywcy” to projekt, który łączy przeszłość z przyszłością, lokalność z globalnością i tradycję z technologią. A wszystko to w miejscu, gdzie kiedyś królowały maszyny parowe.
Dziś miejsce pary zajmuje pasja. I całe szczęście.
Warsztaty ruszają już niebawem.
Wystawa finałowa: grudzień 2025, Centrum Nauki SOWA w Starej Kopalni.
To propozycja dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej. I dorosłych, którzy chcą im to umożliwić.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz