Zamknij

Wałbrzych otwiera nowe rondo turbinowe.

.ms 09:58, 25.11.2025 Aktualizacja: 10:00, 25.11.2025
Skomentuj

Na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Moniuszki oficjalnie otwarto wczoraj nowe rondo turbinowe – inwestycję, która ma rozładować ruch na jednym z najbardziej problematycznych odcinków w Wałbrzychu. To projekt, na który miasto czekało od dawna i który – jak podkreślają władze – udało się zrealizować dzięki rządowemu wsparciu.

To miejsce zbudowano praktycznie od zera

Prezydent Roman Szełemej zaznaczył, że od początku było wiadomo, iż to skrzyżowanie wymaga kompleksowej przebudowy, a nie jedynie kosmetycznych poprawek.

To była długa droga projektowa, ale finalnie udało się wpisać inwestycję do rządowego programu dróg samorządowych i pozyskać 80-procentowe dofinansowanie. Mówimy o ponad 14 milionach złotych – podkreślił Szełemej.

Jak zaznaczył, rondo turbinowe powstało w oparciu o analizy natężenia ruchu, a całość zadania obejmowała nie tylko przebudowę samego skrzyżowania, lecz także wykonanie od podstaw 700 metrów ulicy Moniuszki – zarówno w kierunku Gaju, jak i Śródmieścia.

To nie był remont, to budowa od zera: nowa infrastruktura podziemna, ścieżki rowerowe, oświetlenie, barierki. Firma Berger Bau zrealizowała inwestycję sprawnie, przy utrzymaniu drożności ruchu, co trzeba wyraźnie docenić – mówił prezydent.

Szełemej podziękował również radnym miejskim za zabezpieczenie wkładu własnego, a także pracownikom Wydziału Inwestycji, inspektorom nadzoru i wykonawcy.

Wojewoda: To jeden z programów, który wzbudza największe emocje wśród samorządowców

Głos zabrała też Anna Żabska, Wojewoda Dolnośląska, podkreślając rolę Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych.

Dzięki temu funduszowi gmina Wałbrzych otrzymała w 2024 roku dofinansowanie na przebudowę ulic Sikorskiego i Moniuszki. To program, który co roku wzbudza ogromne emocje, bo zapotrzebowanie samorządów jest coraz większe – mówiła.

Żabska przypomniała, że w ubiegłych latach niektóre gminy otrzymały nawet 100% finansowania – m.in. te dotknięte skutkami powodzi. Podkreśliła też, że zainteresowanie funduszem rośnie: w ostatnim naborze wpłynęło ponad 220 wniosków, przy puli ponad 140 milionów złotych.

Wojewoda odniosła się także do kolejnych wałbrzyskich projektów drogowych, w tym przebudowy ul. Ogrodowej, gdzie – jak zapowiedziała – miasto wkrótce powinno odczuć ulgę po wyjątkowo uciążliwych robotach.

Co dalej? W kolejce są remonty kolejnych ulic

Prezydent Wałbrzycha został również zapytany o inne newralgiczne punkty w mieście, m.in. o problematyczny wyjazd z Galerii Handlowej Victoria na Sobięcinie.

Mamy zdefiniowanych wiele kluczowych projektów drogowych, które są już projektowane lub przygotowywane. Wśród nich: dokończenie ul. Wrocławskiej i Armii Krajowej, dalsza przebudowa ul. 1 Maja, modernizacja 2 Armii, Reja czy Ludowej. To są odcinki, które muszą zostać zrobione – zaznaczył Szełemej.

Nowe rondo na Sikorskiego–Moniuszki to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w Wałbrzychu ostatnich lat. Ma usprawnić ruch na osi Podgórze – Śródmieście – Gaj, poprawić bezpieczeństwo i wyeliminować korki, które dotąd były wizytówką tego miejsca.

Dla miasta to kolejny krok w kierunku porządkowania układu komunikacyjnego, a dla mieszkańców – ułatwienie na co dzień.

(.ms)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%