Soczewki jednodniowe – kompendium wiedzy

Dla tych osób, które mają wadę wzroku, ale nie przepadają za okularami, powstały soczewki kontaktowe. Ważne jednak będzie znalezienie takich soczewek, które będą całkowicie dopasowane do naszych potrzeb oraz oczekiwań – a to nie zawsze jest takie proste! Warto zatem uważnie przyjrzeć się wielu ofertom, jakie posiada aktualny rynek optyczny, i na ich podstawie podjąć prawidłową decyzję. Soczewki jednodniowe bowiem mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dla wielu osób, którym zależy na higienie oraz wygodzie użytkowania. Co powinieneś o nich wiedzieć przed zakupem? Sprawdź nasz najnowszy artykuł!

Soczewki jednodniowe – czym są?

Życie z wadą wzroku często zmusza nas do noszenia okularów całymi dniami. Nieraz jednak zaczynają nam one przeszkadzać, przez co szukamy alternatywy – są nią szkła kontaktowe, w wielu przypadkach konkretnie soczewki jednodniowe. Jak sama nazwa wskazuje, to produkt, który przeznaczony jest do wyłącznie jednorazowego użytku. Są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają od nas dodatkowej pielęgnacji. Można używać ich codziennie, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by decydować się na nie wyłącznie podczas większych okazji. Soczewki jednodniowe sprawdzą się przede wszystkim u osób, które często uprawiają sport lub kąpią się w morzu czy oceanie, ponieważ po takiej aktywności produkt jest do wyrzucenia i wymiany. To z reguły miękkie szkła stworzone z silikonu hydrożelowego, który pozwala na optymalne nawilżenie i dotlenienie oka.

Soczewki jednodniowe – rodzaje

Nieraz jednak stajemy przed pytaniem, jakie soczewki jednodniowe wybrać? Podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów soczewek kontaktowych, a zatem miesięcznych czy dwutygodniowych, do czynienia mamy przede wszystkim z różnym przeznaczeniem produktu. Inne soczewki będą potrzebne osobom z astygmatyzmem, a jeszcze inne tym ze starczowzrocznością. Rynek optyczny jest jednak na tyle rozwinięty, że każdy pacjent jest w stanie znaleźć produkt idealny dla siebie – wystarczy skonsultować się z lekarzem, a następnie przeszukać ofertę sklepów zajmujących się sprzedażą soczewek kontaktowych.

Jak dbać o soczewki jednodniowe?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny rodzaj szkieł kontaktowych, z pewnością zastanawia nas, jak długo można nosić soczewki jednodniowe? Czy aby na pewno trzeba słuchać zaleceń producenta odnośnie długości użytkowania? Tak, jest to absolutnie niepodważalne. Soczewki jednodniowe są produktem użytku jednorazowego – po całym dniu noszenia powinny zostać bezzwłocznie zutylizowane. Ich niekwestionowaną zaletą jest to, że nie wymagają dzięki temu żadnej dodatkowej pielęgnacji – ze względu na to, że są noszone stosunkowo krótko, nie będą potrzebować płynów pielęgnacyjnych. Wystarczy każdego poranka, w którym chcemy skorzystać z produktu i zrezygnować z okularów, otworzyć hermetyczne opakowanie z nowymi szkłami kontaktowymi umieszczonymi w specjalnym płynie, założyć je, a po całym dniu – wyrzucić. Kolejny poranek rozpoczynamy z zupełnie nową, nieużywaną parą soczewek kontaktowych. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, jeśli jednak poszukujemy wygodnego rozwiązania, które umożliwi nam ostre widzenie podczas uprawiania sportu czy pływania w jeziorze, będzie to prawdopodobnie strzał w dziesiątkę.

%d bloggers like this: