Nielegalne transporty odpadów do Polski stają się coraz poważniejszym problemem, a służby celno-skarbowe oraz inspektorzy ochrony środowiska intensyfikują działania, aby skutecznie blokować takie próby. W 2024 roku udało się przechwycić już blisko 65 ton odpadów, które miały trafić do naszego kraju z Niemiec.
Kolejna próba zatrzymana na A4
Najnowszy przypadek, to transport 24 ton zgniecionych metalowych opakowań zatrzymany na autostradzie A4 w okolicach Jędrzychowic. Funkcjonariusze Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali ciężarówkę przewożącą odpady z Niemiec i szybko odkryli, że odbiorca w Polsce nie posiadał stosownego zezwolenia na ich przetwarzanie. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) uznał przewóz za nielegalny, a transport został zawrócony do Niemiec.
Polski odbiorca odpadów musi liczyć się z konsekwencjami – grozi mu kara administracyjna w wysokości od 10 tys. zł do nawet 1 mln zł. To kolejny dowód na to, że polskie służby są czujne i konsekwentnie egzekwują przepisy dotyczące ochrony środowiska.
Wzmożona kontrola granic
Przypadek zatrzymanego transportu na A4 to tylko jeden z wielu incydentów tego roku. W grudniu 2024 roku funkcjonariusze KAS udaremnili również próbę wwozu 25 ton rozdrobnionych tworzyw sztucznych, które miały trafić do Polski bez wymaganych zezwoleń. Wcześniej, w kwietniu, polskie i niemieckie służby ściśle współpracowały, aby cofnąć nielegalnie wwiezione odpady do ich nadawcy za Odrą.
Eksperci podkreślają, że Polska stała się celem nielegalnego eksportu odpadów, ponieważ koszty utylizacji w naszym kraju są niższe niż w Niemczech. Jednak dzięki skutecznym działaniom KAS, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) oraz WIOŚ coraz więcej takich transportów zostaje wykrytych i zawróconych.
Polska nie jest wysypiskiem Europy
Polskie służby jasno dają do zrozumienia, że nie pozwolą, aby nasz kraj stał się wysypiskiem odpadów z innych państw. Każdy przypadek nielegalnego transportu spotyka się z natychmiastową reakcją i surowymi konsekwencjami dla nieuczciwych przedsiębiorców.
Dzięki intensywnym kontrolom i współpracy z niemieckimi służbami Polska broni swojego środowiska przed zagrożeniem ze strony nielegalnych odpadów. To ważny krok w stronę ochrony przyrody i zdrowia obywateli, a także sygnał dla wszystkich – Polska nie pozwoli na bezkarne zanieczyszczanie swojego terytorium.
źródło: KAS
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz