Zamknij

Wałbrzych świętuje Dzień Europy!

Marek SzelesMarek Szeles 08:25, 08.05.2025 Aktualizacja: 09:54, 08.05.2025

Każdego roku 9 maja cała Europa świętuje rocznicę wydarzenia, które zmieniło bieg historii – Deklaracji Schumana z 1950 roku. To właśnie wtedy francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman ogłosił wizję zjednoczonej Europy, w której współpraca gospodarcza stanie się fundamentem pokoju między narodami. Ta idea stała się początkiem drogi, która dziś prowadzi nas wszystkich przez wspólną codzienność w ramach Unii Europejskiej.

 

Polska spełnione marzenie

Dla nas, Polaków, 1 maja 2004 roku był czymś więcej niż tylko datą w kalendarzu. To był moment spełnienia marzeń wielu pokoleń – o wolności, o przynależności do wspólnoty krajów demokratycznych, o możliwości budowania przyszłości bez murów, granic i podziałów. Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło drzwi do rozwoju, edukacji, pracy i dialogu z innymi narodami. Dziś, ponad dwie dekady później, te wartości są nadal żywe i potrzebne jak nigdy dotąd.

 

Dlaczego Dzień Europy w Wałbrzychu?

Bo chcemy przypominać, jak ważne jest budowanie mostów, a nie murów. Jak ważna jest wspólna praca, solidarność i otwartość na drugiego człowieka. Dlatego Wałbrzych dołącza do europejskiego święta i zaprasza mieszkańców na wyjątkowe wydarzenie:

9 maja, godzina 12:00, Rynek w Wałbrzychu

W centrum miasta rozbrzmią europejskie pieśni, ulicami przejdzie kolorowa parada uczniów wałbrzyskich szkół, a każdy z uczestników stanie się częścią opowieści o jedności w różnorodności. Młodzież, przebrana w barwy i stroje wybranych krajów Unii Europejskiej, pokaże, jak wiele nas łączy – mimo różnych języków, zwyczajów czy historii.

To nie jest zwykła parada.

To jest przypomnienie o tym, że pokój nie jest dany raz na zawsze. Że współpraca, solidarność i wzajemne zrozumienie to wartości, które musimy pielęgnować każdego dnia. Że Europa to nie abstrakcyjna instytucja, ale ludzie – my wszyscy.

Dzień Europy jest wspólnym świętem wszystkich wałbrzyszan – okazją, by pokazać, że Wałbrzych jest częścią większej, europejskiej rodziny. Zabierzcie ze sobą rodziny, dzieci, przyjaciół. Przyjdźcie na Rynek, świętujcie, śpiewajcie „Odę do radości”, cieszcie się tym, co udało się zbudować przez ostatnie dekady.

Bo Europa to nie tylko historia – to także przyszłość. Nasza wspólna przyszłość

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PP

0 0

Brejza z nitrasem to przykład wspólnoty mafijno sbckiej. Tylko Trzaskowski może ich i Tuska uchronić przed skazaniem za przestepstwa. Więc głosujcie na bonzura

10:42, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%