Wybierz swój urząd pracy – nowa możliwość dla bezrobotnych! Rejestracja w dowolnym urzędzie pracy i kontakt online? Sprawdź, jak nowa ustawa ułatwia dostęp do pomocy.
Oczekiwane zmiany w prawie pracy w Polsce oznaczają znaczące modyfikacje, które mają ułatwić życie osobom bezrobotnym i pracodawcom. Główne punkty są następujące:
Nowe grupy bezrobotnych: Powiatowe urzędy pracy zaczną obsługiwać nie tylko osoby zarejestrowane jako bezrobotne, ale także te, które są bierne zawodowo lub są rolnikami bez stałych dochodów. Oznacza to większe wsparcie dla osób potrzebujących zmiany zawodowej.
Wolność wyboru urzędu pracy: Bezrobotni będą mogli wybrać urząd pracy na podstawie miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Rejestracja będzie ważna przez 3 lata, z możliwością odnowienia po 90 dniach przerwy.
Formy pomocy dla każdego: Nowa ustawa rozszerza dostępność różnych form pomocy, takich jak szkolenia czy staże, na wszystkie osoby bezrobotne, a nie tylko wybrane grupy. Pierwszeństwo będą miały osoby np. powyżej 50 roku życia, osoby z Kartą Dużej Rodziny, niepełnosprawni i młodsi niż 30 lat.
Pakiety wsparcia: Wielopoziomowe wsparcie, zwane „pakietem aktywizacyjnym”, pozwoli na łączenie kilku form pomocy dla jednej osoby, co zwiększy ich szanse na powrót do pracy.
Staże plus: Nowatorski program „staż plus” nagradza stażystów dodatkowymi stypendiami i premiami dla pracodawców za wspieranie rozwoju zawodowego stażystów.
Pożyczki edukacyjne: Nowa opcja to pożyczki edukacyjne, które można wykorzystać na koszty edukacji, takie jak szkolenia czy studia podyplomowe.
Rozszerzony dostęp do bonu na zasiedlenie: Teraz każdy bezrobotny, bez względu na wiek, będzie mógł otrzymać pomoc finansową na przeprowadzkę do miejsca pracy.
Zgłaszanie ofert pracy: Wprowadzenie obowiązku dla publicznych firm oraz tych z państwowym majątkiem do zgłaszania ofert pracy do urzędowej bazy ofert.
Wsparcie dla zatrudnienia seniorów: Pracodawcy zatrudniający osoby starsze mogą otrzymać dofinansowanie równające się do 50% minimalnej płacy.
Dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego: Osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz zatrudnione na umowach cywilnoprawnych będą miały dostęp do środków z KFS na rozwój umiejętności.
Te zmiany mają na celu nie tylko zwiększenie zatrudnienia, ale także ułatwienie adaptacji do zmieniającego się rynku pracy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz