Jesteśmy już za półmetkiem Wałbrzyskiego Roku Porcelany, który obfituje w wydarzenia wokół naszego białego złota. Wiele ciekawych inicjatyw jest już za nami, w planach jest jeszcze sporo wydarzeń, ale skupmy się na tym, co jest tu i teraz. W trzech miejscach w różnych częściach miasta możemy odwiedzać wystawy, które stanowią crème de la crème Roku Wałbrzyskiej Porcelany.
Naszymi rozmówcami są dziś dwaj dyrektorzy instytucji, które na co dzień, nie tylko w tym wyjątkowym roku, dbają o zachowanie dziedzictwa historycznego związanego z wałbrzyskim przemysłem ceramicznym, a także zbudowaną wokół niego otoczką artystyczną. Muzeum Porcelany od lat gromadzi eksponaty, wśród którch znajdziemy zarówno porcelanę artystyczną, jak i użytkową z całego świata, ale oczywiście najwięcej miejsca poświęca wyrobom pochodzącym z naszego miasta. Z kolei Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA dba o to, byśmy poznawali, lub wspominali rodzimych twórców głównie ceramiki artystycznej. Choć obchody Roku Wałbrzyskiej Porcelany odbywają się w całym mieście z udziałem wielu innych partnerów i pomysłodawców wydarzeń, to właśnie te dwie instytucje z racji profilu swojej działalności są w centrum uwagi.
Rok Wałbrzyskiej Porcelany przypadł w nieco niefortunnym momencie, kiedy na naszych oczach znika ostatnia wałbrzyska fabryka wyrobów ceramicznych. Czy nie obawialiście się, że może to negatywnie wpłynąć na przebieg i odbiór obchodów?
[ZT]14538[/ZT]
Likwidacja fabryki była niewątpliwie bardzo smutnym zakończeniem pewnej epoki w historii wałbrzyskiego przemysłu. Próbując jednak znaleźć w tej sytuacji jakieś pozytywne aspekty, nie sposób pominąć faktu, że wałbrzyskie instytucje dzięki temu weszły w posiadanie bardzo cennych zbiorów artefaktów pochodzących z zamykanego zakładu. Wiele z nich trafiło do Muzeum Porcelany, gdzie obecnie prezentowane są na wyjątkowej wystawie, która w świetle tych wydarzeń niesie ze sobą bardzo duży ładunek emocjonalny. O czym jest ta wystawa?
[ZT]17216[/ZT]
Rok Wałbrzyskiej Porcelany to także okazja do bliższego zapoznania się z twórczością mieszkańców naszego miasta, którzy nie tylko pracowali w fabrykach, ale też swoje doświadczenia z pracy z ceramiką przenosili na grunt artystyczny. Niewątpliwie jednym z najważniejszych przedstawicieli tego nurtu jest Stanisław Możdżeń, którego prace można podziwiać w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego. Wśród nich są zarówno znane i wszechobecne w wielu domach elementy fasonów ceramiki użytkowej, ale także unikatowe prace artystyczne, które gościły na niejednej wystawie w kraju i za granicą. Jak ważna jest to wystawa i dlaczego każdy powinien ją zobaczyć?
[ZT]18084[/ZT]
Wracając do Fabryki Porcelany Krzysztof i tego, co po niej pozostało, również BWA stała się powiernikiem dziedzictwa zakładu. Zamek Książ odkupił formy do produkcji wielu wyrobów tuż po decyzji o likwidacji zakładu i te elementy przekazano do Centrum Ceramiki Unikatowej, gdzie nie leżą w magazynie, tylko nadal żyją i pracują. Wspólnie z zamkiem przygotowaliście również wystawę prezentującą najciekawsze wyroby, które można z tych form wykonać. Wiemy, że to ostatni moment, aby jeszcze tę wystawę zobaczyć, zatem dlaczego warto i co się będzie dalej działo z tymi dziełami?
[ZT]17838[/ZT]
Przypominamy, że wystawa "Od Kristera do Krzysztofa" będzie gościć w Muzeum Porcelany do 15 września, natomiast prace Stanisława Możdżenia w BWA do 17 sierpnia. Rok Porcelany nadal trwa, a kolejne atrakcje będą ogłaszane już wkrótce. Warto śledzić profil Rok Wałbrzyskiej Porcelany na Facebooku, gdzie publikowane są wszystkie aktualizacje.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz