Wałbrzyscy policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali w Poznaniu 43-letnią kobietę, która w perfidny sposób oszukała 78-letnią mieszkankę Wałbrzycha. Seniorka straciła 48 tysięcy złotych, wierząc, że pomaga bliskiej osobie w trudnej sytuacji
Sprawczyni, która w oszustwie pełniła rolę „odbieraka”, została schwytana dzięki skutecznym działaniom operacyjnym funkcjonariuszy. Do zdarzenia doszło 3 czerwca tego roku. Do 78-latki zadzwonił mężczyzna, podając się za jej zięcia. Z przejęciem opowiedział o rzekomym poważnym wypadku drogowym, który miał spowodować. Twierdził, że jedynym sposobem na uniknięcie aresztu jest wpłata kaucji.
Zmanipulowana kobieta, działając pod presją, przekazała oszczędności – 48 tysięcy złotych – osobie podszywającej się pod adwokata. Pieniądze te odebrała 43-latka, która została zatrzymana 19 lipca pod jednym z hoteli w Poznaniu. Przy mieszkance Wrocławia policjanci znaleźli telefon komórkowy, kartę SIM oraz 500 złotych w gotówce.
Oszustwa „na policjanta” czy „na wnuczka” to wyjątkowo podstępne metody, w których przestępcy żerują na zaufaniu i emocjach, zwłaszcza osób starszych. Wykorzystują autorytet instytucji takich jak policja, by wzbudzić strach i zmusić ofiary do szybkiego działania. – Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy – podkreślają funkcjonariusze i apelują o czujność. Zatrzymanej 43-latce postawiono już zarzuty oszustwa. Grozi jej nawet 8 lat więzienia.
Policja przypomina, by w razie podejrzanego telefonu natychmiast przerwać rozmowę i skontaktować się z rodziną lub najbliższym komisariatem. – Rozmawiajmy z seniorami, uczulajmy ich na takie sytuacje. Ostrzegajmy przed oszustami, którzy nie mają skrupułów – apelują mundurowi, kierując swoje słowa nie tylko do starszych osób, ale i ich bliskich. Wałbrzyscy kryminalni po raz kolejny udowodnili, że ich determinacja i zaangażowanie przynoszą efekty w walce z przestępcami. Jednak kluczem do bezpieczeństwa jest wspólna czujność – każdy z nas może pomóc chronić swoich bliskich przed takimi oszustwami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz